Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ölen Kişinin Kredi Borcu ve Kredi Kartı Ne Olur Silinir mi?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Ve Kredi Borcu

Kredi kartı kullanımı son yıllarda ülkemizde büyük ölçüde artmıştır. Artık neredeyse nakit para ile alım satmak eski moda olarak karşılanmaktadır. Çok küçük yaşlarda bile çocuklarımıza ek kart çıkartma modası başlamıştır.

Ülkemizde kredi kartlarının ilk kullanılmaya başlandığı vakitler, iflaslar, boşanmalar, intiharlar çokça anılır olmaya başlamıştı. Daha sonraları biraz yavaş bir seyirle öğrenilse de toplumca kredi kartı kullanımına bir çeki düzen verildi.  Kredi kartı kullanımı bazı kişiler tarafından abartılsa da genelleme olarak bir müddetten beri düzgün kullanılmaya başlandı.

Bir kredi kartı kullanıcısının kredi borçları varken ölmesi halinde ne yapılması gerekmektedir? Bankaların bu husustaki işlemleri hangi yöndedir. Ölen kimsenin kredi borçları silinir mi? Yoksa kalanlar tarafından ödenir mi?

Hayat Sigortası

Bankaların hayat sigortası verirken birkaç tane şartları vardır. Bu şartlardan birisi de bankalarından kredi alan kişinin hayat sigortası yaptırma şartı olarak belirlenir.  Hayat sigortası yaptıran kredi kullanıcısının başına bir ölüm hali geldiğinde hayat sigortası kredi ödemesini üstlenmek zorundadır.

Çok küçük meblağlarda hayat sigortası yapılmamaktadır. Küçük meblağlar da ölen kişini varisleri tarafından ödenilmektedir. Veya kalan bir emekli çocuğuna veya eşine veya her ikisine kalan emekli maaşı var ise bu emekli maaşından kesilmektedir.

Ölen Kişi Kredi Borcu İçin Teminat Göstermişse Ne Olur?

Kredi alıp da ölen kişinin banka kredisi ne olur? Banka tarafından kimden talep edilir? Banka kredisi alıp da ölmüş olan birisinin eğer hayat sigortası veya borçlarını karşılayacak başka bir sigortası yoksa mirası kime kaldı ise borç da o kişiye kalır. Yani kişinin ölmesiyle borcuda ölmez. Alacaklarının varislerine kalması gibi, her çeşit borcu da varislerine kalır.

Kredi alan kişi evini, arabasını, tarlasını, arsasını eğer teminat olarak göstermiş ise, eğer borcu varisleri tarafından ödenmezse, bankanın bu teminat gösterilen mallara el koyma hakkı vardır. El koyduktan sonra borcun sahibine bir müddet verir.

Yalnız ölen kişinin ardından banka bir müddet varislerinin borcu elden ödemesini beklemek zorundadır. Bankanın ölen kişinin varislerine tanıyabileceği kolaylık; bankada kalan borcu varislerine faiz artımı olmaksızın taksitlendirmesidir.

 

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 14 Eylül 2016 - 2:31:32

Benzer Konular

Yukarı Çık