Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ölen Kişinin Hangi Bankalara Borcu Olduğunu Nereden Bileceğiz?

Bir kişinin vefat etmesi durumunda o kişinin mal varlığı veya borcu birinci dereceden başlamak üzere yakınları üzerine işlemektedir. Bundan dolayı vefat eden kişilerin banka hesaplarının kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu kişilerin bankalarda borçları da olabilir ve ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Öncelikli olarak ölen kişinin bankalar ile olan ilişkisinin bilinmesi gerekir. Yani bu kişilerin bankalardan kredi aldığı bilgisi bilinmeli veya kredi kartı kullanıp kullanılmadığı öğrenilmelidir. Ölen kişilerin kredi kartı borçlarının öğrenilmesi için bankaların müşteri hizmetlerinin aranması ve bilgilerin teyit edilmesi gerekir.

Ayrıca banka şubelerine vefat raporu ile birlikte gidilerek de birtakım borç işlemlerinin yapılması söz konusudur. Borçlu kişilerin çıkan hesaplarında bu miktarı ödeyecek olan kişilerin birinci derece akrabaların olduğu bilinmelidir.

Diğer yandan yapılacak olan borç sorgulama durumları bankalara veraset dilekçesi ile de yapılabilir. Bu durumda borcun üstlenilmemesi gibi durumlar da mümkündür. Bu işlemler için gerekli olan hukuki sürecin takip edilmesi gerekmektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 23 Şubat 2016 - 5:49:44

Benzer Konular

Yukarı Çık