Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Öğrenci Kredi Alabilir mi? Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrencilik dönemleri maddi anlamda en sıkıntılı geçen dönemlerin başında gelmektedir. Özellikle derslerin yoğun olması ve akademik kariyer için derslere ağırlık verilmesi nedeni ile öğrenciler genellikle kalabalık yurtlardan çıkarak ev tutmak istemektedirler. Tüm bunların hepsi maddi imkanlara dayandığı için bir çok öğrenciyi zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin yaşamış olduğu bu sıkıntıları dindirmek için öğrenciye kredi imkanının olup olmadığı sorulmaktadır.

Öğrenci kredi alabilir mi? Çalışmayan öğrenci nasıl kredi alır?

Öğrenciler üniversiteyi kazandıktan sonra farklı bir şehirde okuyacaklarsa özellikle ilk yıllar oldukça zor geçmektedir. Daha önce tanımadığı bir yer ve kişiler ile uyum sorununu halledene kadar bir çok sorun yaşamaktadırlar. Eğer öğrenci eve çıkmak istiyorsa ve çıkacağı ev için eşya alması gerekiyorsa ancak tüm bunlara rağmen herhangi bir bursu yoksa kredi çekmekten başka bir seçenek bulunmamaktadır.

Bilindiği gibi kredi almak için yapılan başvuruda ilk kontrol edilen konu kişinin bir gelirinin olup olmadığıdır. Normal şartlarda kişinin bir geliri varsa ve bunu bankaya maaş bordrosu olarak ibraz edebiliyorsa hemen hemen her bankadan kredi çekme imkanı söz konusudur. Eğer ki öğrenci hem okuyup hem de yarım zamanlı bir işte çalışıyor ise ihtiyaç kredisi çekmesi mümkündür. Ancak çalışmıyor ise kredi çekmesi daha da zorlaşacaktır. Peki çalışmayan bir öğrencinin kredi çekmesi nasıl sağlanır?

İlgili: Öğrenciye Kredi Çıkar Mı?

Çalışmayan öğrenciler maaş geliri olmasa dahi üstlerine bir ev ya da ev kirası varsa ya da aileleri kendilerine kefil olabiliyorlarsa kredi çekebilmektedirler. Ancak her durumda sonuç bir gelirin ibraz edilmesi konusudur. Ancak son yıllarda öğrenciler gibi geliri olmayan kişilerin kredi çekemediği durumlarda kredi kartı ile kredi çekme yöntemi çok sık kullanılır hale gelmiştir. Kredi kartı ile çok yüksek meblağ olarak kredi çekilemese de en azından 3000 TL ‘ye kadar kredi çekme imkanı bulunmaktadır. Bu miktarlar sadece 9 ay vade seçeneklerine bölünebilmektedir. Bu da bu durumun en büyük dezavantajı olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenle öğrenciler çok yüksek miktarda kredi çektiklerinde ödeme zorlukları yaşamaktadırlar. Ev kirası haricinde eve alınacak herhangi bir eşya için kredi kartı taksitli alışveriş avantajından faydalanmak daha mantıklı görünmektedir.

Bilgi: Öğrenciye Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Son yıllarda bankalar burs alan öğrencilerin burs vadesine göre kredi imkanı sunabilmektedir. Burs hakkı kazanmış öğrenciler kredi çekmek için bankaya müracaat ettiklerinde bursları ile ilgili belge ibraz etmeleri gerekmektedir. Belge ibraz edilince aylık verilen bur miktarı göz önünde bulundurularak bankalar öğrencilere kredi imkanı sağlamaktadır. Bankaların bursun da bir gelir olarak kabul etmesi nedeni ile öğrencilerin temel ihtiyaçları konusunda oldukça faydalı bir durum söz konusu olmaktadır. Bursu olmayan öğrencilerinde yarı zamanlı bir işte çalışmaları gerekmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 26 Eylül 2016 - 6:59:10

Benzer Konular

Yukarı Çık