Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

OCAS Türkiye Avukat Atama Sistemi

OCAS

Otomatik CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu) Atama Sistemi sözcüklerinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Ocas, Ceza Muhakemesi Kanunu tarafından sorgulanacak olan sanık veya mağdurlara, avukat atamalarının internet üzerinden yapılması amacıyla kullanılan sistemdir.

Sistem illerin barolarının resmi siteleriyle entegre bir şekilde çalışmaktadır. Sistem Savcılıklar, mahkemeler, emniyet, jandarma v.b. yerlerin avukat taleplerini değerlendirir ve nöbetçi avukat listesinden puan sıralamasına göre görevlendirilecek olan avukatı seçer.

Nöbet listesi ve puanlar ilgili kişilere açıktır ve istenildiğinde kontrol edilebilir. Liste gece gündüz olarak ayrılabilmektedir. Avukatlar kendileri ile ilgili bilgileri güncelleyebilir veya kendilerini askıya alabilirler.

Sistem, metinden sese (Text to speech) teknolojisi ile, dava konusu ile ilgili bilgileri, sesli sisteme çevirir ve VOİP ile listeden puan sırasına göre seçilen avukata sesli olarak telefonla bildirir. Avukata ret, kabul veya bilgileri tekrar dinleme gibi üç farklı seçenek sunulur.

Avukat dosyayı kabul etmek istediğinde “1” tuşuna basar ve bilgiler sesli olarak gönderilmeye devam eder. Aynı bilgiler daha sonra sms yolu ile avukata gönderilir. Avukat dosyayı reddetmek istediğinde “2” tuşuna basar. Sistem avukata ret gerekçesini sorar ve gerekçeyi kayıt altına alır. Avukat bilgileri tekrar dinlemek istediğinde ise “3” tuşuna basar. Sistem hangi avukatın kaç kere arandığını ve karşılığında da avukatın verdiği cevapları kayıt eder.

Avukat dosyayı kabul ederse, görevlendirildiği yeri öğrendikten sonra, kendi kullanıcı sistemi üzerinden yetki belgesini çıkartabilir. Avukat talep eden birimde, talep ile ilgili olarak hangi avukatların kaç kez arandığını ve hangi avukatın görevlendirildiğini görebilir.

Dava konusu ile ilgili dosyayı kabul eden avukat, dava ile ilgili verilen ifadelerin tutanaklarının sistem üzerinden girişini yapar. İlgili Baro, avukatın sisteme girdiği ifade tutanaklarını inceler ve onayladıktan sonra sistem üzerinden savcılığa gönderir. Böylece dava ile ilgili evrakların gecikmesi, birikmesi ve dolaşımından kaynaklanan gecikmelerin önüne geçilmiş olur.

Savcılık, sistem üzerinden kendisine gönderilen belgeleri inceler ve uygun görürse onaylar. Savcılık onayından sonra ödeme yapılabilmesi için, sistem belgeleri otomatik olarak dönüştürür. Bu dönüşüm yapılırken, işlenen suçun çeşidine uygun olan ödeme miktarları hesaplanır ve ödeme miktarı belirlenir. Ödeme yapılması amacıyla Savcılığın diğer birimlere (Mahkemeler, defterdarlık, bankalar) göndereceği belgeleri uygun ve hazır hale getirir. Böylece dava dosyası ile ilgili görevini tamamlayan avukatın ücreti de ödenmiş hale gelir.

Davalar ile ilgili gerekli tüm bilgiler sistemden her an görülebildiği gibi, istenildiğinde de ilgili olan herkes gerekli belgelerin çıktısını alabilmektedir. Ayrıca, avukatın verilen görev yerine zamanında gidip gitmediği yetkililerce kontrol edilebilmektedir. Baronun belirlediği süre içerisinde görev yerine gitmeyen avukatın yerine, sistem otomatik olarak yeni bir avukat atar. Ayrıca zamanında görev yerine gitmeyen avukata da görevden alındığı bildirilir.

Ocas ne demek sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Ocas’a düşmemeniz dileğiyle.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 3 Ekim 2016 - 7:01:50

Benzer Konular

Yukarı Çık