Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ocas Nedir? Ocas+ Otomatik Cmk Atama Sistemi

Ocas Nedir?

Adli olaylarda davalı ve davacı için CMK (Ceza Muhakemesi Kanunu) uyarınca, taraflara elektronik ortamda Avukat atamasını sağlayan sistemdir.

Ocas+ (OCAS Plus)

Herhangi bir adli olayda avukat talep eden birimler (Savcılıklar, Jandarma, Emniyet), bu taleplerini bağlı oldukları şehrin barosunun resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirirler. Sistem otomatik olarak çalışır ve gelen talepleri “Nöbetçi avukat listesi” ne göre belirleyerek avukatın görevlendirmesini yapar.

Nöbetçi avukat listesi, ilgililerin tamamının inceleyebileceği şekilde 24 saat açıktır. Listedeki avukatlar kendileri ile bilgileri inceleme ve kontrol etme yanında, düzenleme ve güncelleme yapma hakkına da sahiptirler. Ayrıca, nöbet listesinde adı geçen avukatların kendilerini askıya alabilme hakları da bulunmaktadır.

Ocas sistemi, görevlendirmesi yapılan avukata, görev bilgilerini (VOİP sistemi ile) metinden sese (Text to Speech) çevrilerek aktarır. Avukat ’da bilgileri dinledikten sonra görevlendirmeyi red etme, kabul etme veya tekrar dinleme seçeneklerinden birini kullanır. Avukat yapılan görevlendirmeyi kabul etmek için “1” tuşuna basar. Avukatın görevi kabulünden sonra diğer ayrıntılar avukata gönderilmeye devam eder. Bilgilerin tamamı kısa mesaj yoluyla da avukata ayrıca bildirilir.

Avukat görevi red etmek için ise “2”tuşuna basar. Avukat görevi red ettiğinde gerekçesini de bildirmek zorundadır. Red gerekçesi de kayıt altına alınır ve avukatın görevi ile ilgili diğer işlemler ile birlikte Baro’nun değerlendirilmesine bırakılır. Son olarak da, avukat isterse ‘3” tuşuna basar ve görevlendirme ile ilgili bilgileri tekrar dinler ve ona göre kararını verir. Görevi kabul eden avukat, görevi ile ilgili “Yetki belgesi” ni ve görev yeri bilgilerini istediği zaman bilgisayar ortamından çıktı alabilir veya kontrol edebilir. Avukatın ayrıca baroya gitmesine de gerek yoktur. Avukat talep eden birimlerde, görevlendirme ile ilgili işlemleri takip edebilirler.

Detay: OCAS Türkiye Avukat Atama Sistemi

Görev yerine giderek gerekli işlemleri tamamlayan avukat, sistem üzerinden “İfade tutanağı” hazırlar ve kaydeder. Avukatın hazırlamış olduğu “İfade tutanağı” nı alan Baro incelemesini yapar ve Savcılığa gönderir. Savcılık, kontrolünü yapıp onayladıktan sonra, sistem görevinin önemine göre avukata ödenecek ücreti otomatik belirler ve ödenecek hale getirir. Ayrıca, Baro Başkanı’nın e-imzalı yetki belgesi de sistemden alınabilmektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2016 - 6:33:52

Benzer Konular

Yukarı Çık