Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Nişanlımla Ortak Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Bankalar konut kredisi kullandırırken öncelikle istihbaratınıza yani kredibilitenize, sonra almak istediğiniz konutun satılabilir nitelikte olup olmadığına ve ekspertiz değerine, en sonra da düzenli gelirinizin kullanacağınız kredinin aylık taksitlerinin ödenmesine yetip yetmeyeceğine bakarlar.

Gelir / taksit oranınızın hesaplamasında çıkan sonucun kredi kullanmaya uygun olması için; eğer varsa ödediğiniz diğer kredi taksitlerinizin tutarı ile konut kredinizin taksit tutarının toplamının aylık gelirinizin % 70’ini geçmemesi gerekmektedir. Eğer aylık maaş ortalamanız bu oranın altında kalıyorsa bu sefer aynı evde yaşayan ve düzenli geliri olan anneniz, babanız, kardeşiniz veya eşiniz gibi aranızda kan bağı ya da yasal bağ ile akrabalık bulunan ve aynı evde yaşayan hane halkının geliri de bu hesaplamaya dahil edilir.

Ortak Konut Kredisi Çekmek, Ortak Konut Almak

Beğendiğiniz evi, konut kredisiyle almak isterseniz, bu evde tüm ailenizle birlikte oturacak bile olsanız bu krediyi ancak tek bir kişinin çekebileceğini aklınızda bulundurmanız gereklidir. Bankalar kredi işlemlerinde sadece sizi ya da aynı hanede birlikte oturduğunuz düzenli geliri olan anne, baba, kardeş veya eşinizinden birini muhatap almak isteyeceğinden, krediyi de tek kişi üzerinden kullandıracaktır. Ne var ki aylık gelirinizin yetmemesi halinde hanenizde yaşayan başka bir kişinin geliri de hesaplamaya dahil edilecek ancak bu kullandırılan kredinin muhatabını değiştirmeyecektir. Diğer taraftan yine krediyi tek bir kişi olarak çekmenize rağmen, konutun tapusunu anneniz, babanız, kardeşiniz ya da eşiniz ile birlikte ortak tapu olarak alabilirsiniz.

Nişanlınızla Ortak Konut Almak İsterseniz

Eğer nişanlıysanız ve evlenmeden önce bir konut sahibi olmak amacıyla konut kredisi kullanmak isterseniz, çekebileceğiniz kredi sadece sizin adınıza ya da sadece nişanlınız adına olabilir, ne varki konutun tapusunun nişanlınızla ortak olarak üzerinize yapılmasında bir sıkıntı olmayacaktır. Ne varki aylık gelirinizin kredi taksitlerinin geri ödenmesine yetmemesi durumunda yani taksitlerinizin toplamının aylık gelirinizin % 70’ini aşması durumunda, nişanlınızın geliri aynı evde yaşıyor bile olsanız aranızda bir akrabalık bağı henüz kurulmadığı için hesaplamaya dahil edilemeyecektir.

Tek başına yaşıyorsanız (yani anne, baba, kardeşten ayrı bir evde) ancak nişanlınızla ortak bir konut almak istiyorsanız ve geliriniz konut kredi taksitlerini ödemeye yetmiyorsa ne yapmalısınız? Bu durumda aylık ödeyeceğiniz taksiti tutarını azaltmak için nişanlınız ayrı bir tüketici ihtiyaç kredisi çekebilir ve bu kredi tutarını konut için ödeyeceğiniz peşinata ekleyip, çekilmesi gereken konut kredisi tutarını düşürebilirsiniz. Böylelikle sizin ödeyeceğiniz aylık kredi taksidi oranının aylık gelirinize oranı bankaların kabul ettiği sınırlara gelir. Tapuya da arzu ettiğiniz gibi müstakbel eşinizle ortak olarak alabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki nişanlınızla birlikte ortak tapu alabilmekle beraber krediyi sadece siz ya da nişanlınız kullanabilecek ve kredi kullandırım kıstaslarından olan aylık gelir/ aylık kredi taksit oranı hesaplamasında diğerinizin geliri henüz akrabalık bağı kurulmadığı için hesaba katılmayacaktır. O nedenle nişanlılık döneminde konut kredisi kullanmadan önce tüm bu ayrıntılara dikkat etmeniz gereklidir.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 31 Ekim 2017 - 5:06:15

Benzer Konular

Yukarı Çık