Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Negatif Faiz Hakkında Merak Edilenler

Parasal genişleme ve sözle yönlendirmenin ardından şimdilerde ise negatif faiz uygulaması gündeme gelmektedir. 2006 yılının sonlarında ABD’de “mortgage” piyasasında baş gösteren kriz, geçmiş tarihi çok eskilere dayanan asırlık Amerikan Yatırım Bankası Lehman Brothers’ın iflasıyla birlikte tüm dünyanın konuşur olduğu bir sürece girmiştir. Dünyadaki ekonomi ve finansal piyasaları etkisi altına alan bu kriz yeni müdahale yöntemlerinin ortaya çıkışına önderlik etmiştir. Negatif faiz uygulaması bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Negatif Faiz Nedir?

Negatif faiz, durgun olan ekonomiyi canlandırma olarak karşımıza çıkan para politikasıdır. Ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkmıştır. Bu uygulamada bankaya para yatırıldığı için faiz alınmaktadır. Şirketler açısından kredi talebi artırılarak, borçlanma maliyetinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Bankalara verilen mesaj ise “para yatırdığın için faiz veremem, para alırım. Para yatırmak yerine bana kredi vermelisin” olmuştur.

Ülkeler Neden Negatif Faiz Uyguluyor?

Yapılan tüm uygulamalara rağmen yaşanan küresel ekonomik krizin etkileri dünyanın birçok yerinde hala hissedilmektedir.  Ekonomilere olan kötü yansımalar ülkelerin halen üzerinde durduğu konulardan biridir. İşte burada devreye negatif faiz uygulaması girmektedir. Ekonomik istikrarsızlıktan kaynaklanan buhran, petrol fiyatlarının ani düşüşü, Avrupa’nın hala toparlanma konusunda istenilen düzeye ulaşamaması ve de ticarette rekabet üstünlüğü sağlamak, ülkeleri negatif faiz uygulamasına yönlendirmiştir. Ticarette rekabet üstünlüğü, negatif faize geçildiğinde yerel para birimini değersiz kılacaktır. Bundan dolayı ihracatta, rekabette üstünlük elde edilmektedir. Yaşanan bu durum ise negatif faizin beraberinde” kur savaşlarını” gündeme getirmesine neden olmuştur.

Negatif Faiz Politikasını Uygulayan Ülkeler

Günümüzde negatif faiz politikasını uygulayan ülkeler arasında başta İsviçre, Danimarka, Japonya ve İsveç olmak üzere ECB (Avrupa Merkez Bankası) ile beraber bu ülkeler negatif faiz politikasını uygulamaktadırlar. BOJ (Japon Ekonomi Bankası) ise bu uygulamaya en son katılmıştır. Ülkemizde ise negatif faiz uygulamasına henüz geçilmemiştir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 30 Ekim 2017 - 4:53:19

Benzer Konular

Yukarı Çık