Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Kasko sigortası, bir tür araç sigortası olup, sigortalanan aracın uğrayacağı zararları karşılar.

Kasko sigortası zorunlu mudur?

Zorunlu trafik sigortasından farklı olarak, kasko sigortası zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Kişi, risk durumunu, aracının sıfır olup olmaması gibi faktörleri düşünerek kasko sigortası yaptırmaya karar verebilir.

Zorunlu trafik sigortası olanın kasko sigortasına ihtiyacı var mıdır?

Bu soruya cevap verebilmek için bu iki sigorta arasındaki farkı anlamak gerekir. Kasko ve sigorta arasındaki fark şudur: Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza anında sadece karşı tarafın hasarlarını karşılar. Kasko ise araç sahibinin ve aracın uğradığı zararları karşılar.

Kasko yaptırmanın avantajları nelerdir?

Peki kasko ne işe yarar? Kasko sigortası Türkiye’de zorunlu olmayıp isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Ancak, kasko sigortasının zorunlu olmaması onun önemsiz olduğu anlamına gelmez. Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak sürücüye ve araca ekstra bir güvence sunar. Zorunlu trafik sigortasının sağlamadığı pek çok güvence, kasko sigortasının kapsamına girmektedir. Peki nedir bu güvence? Örneğin, olası bir trafik kazası durumunda eğer hatalı araç sürücüsü siz iseniz sahip olduğunuz zorunlu trafik sigortası karşı tarafın uğradığı bütün zararları karşılar. Ama sizin zararlarınız bu sigorta tarafından karşılanmayacaktır. İşte böyle bir durumda kasko sigortanız devreye girer. Eğer kasko sigortanız var ise, olası bir trafik kazasında hatalı olan siz olsanız bile, kaskonuz sizin ve aracınızın uğradığı zararları karşılayacaktır. Yani, kasko sigortasının önceliği siz ve aracınızın güvencesidir.

Kasko neleri kapsar?

Kasko neleri kapsar peki? Kasko sigortasının kapsamı sadece trafik kazaları değildir. Kasko sigortasının kapsamı içine deprem, yangın, hırsızlık olmak üzere birçok durum girebilmektedir. Böylece, aracınız daha güven içinde olacaktır. Kasko sigortasının kapsamı, kişinin isteğine göre genişletilebilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 11 Ekim 2017 - 5:28:19

Benzer Konular

Yukarı Çık