Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Mutfakta Tasarruf Etmenin Yolları

Aylık giderlerinizi kontrol ettiğinizde, harcamaların önemli bir kısmını mutfak masraflarının oluşturduğunu göreceksiniz. Özellikle kalabalık ailelerde mutfak masrafları ciddi bir yer tutar. Gıda harcamaları konusunda bilinçli hareket etmezseniz, mutfakta tasarruf etmek de para biriktirmek de oldukça zordur. Eğer para biriktirmek ve aylık giderlerinizden tasarruf etmek istiyorsanız ilk olarak mutfak masraflarınızı iyi planlamanız gerekiyor. Peki, mutfakta nasıl tasarruf sağlanır?

1) Dışarıdan Yemeyi Bırakın

Özellikle çalışan kadınlar için akşam eve geldiğinde yemek hazırlamak oldukça zor olsa da, dışarıdan yemek ısmarladığınızda cebinizden çok daha fazla para çıkar. Bu durumda da tasarruf yapmanız da birikim yapmanız da oldukça zorlaşır. Bunun için haftalık alışveriş yapmaya başlamanızı öneriyoruz. Pazar günü markete haftalık liste yaparak gidin. Ayrıca nohut, mercimek, kuru fasulye haşlayıp buzluğa koyun. Aynı şekilde soğanı da rendeleyip buzlukta bekletin. Böylece işten geldiğinizde yemek hazırlamak daha kolay olacaktır.

2) Listeye Bağlı Kalın

Markete giderken en çok yapılan yanlışlardan biri liste yapmadan hazırlıksız gitmektir. Böylece neye ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz. Bu da, markete gittiğinizde gereksiz harcamalar yapmanıza ve daha fazla para harcamanıza neden olur. Bir ihtiyaçlar listesi yaparsanız, neyi ne kadar almanız gerektiğini bilirsiniz. Böylece mutfak masraflarından ciddi bir tasarruf sağlarsınız.

3) Toptan Alın

Mutfak için toptan alışveriş yapmanız size mutfakta tasarruf yapmak için fırsat sağlar. Örneğin 1 litre sıvıyağ aldığınızda 7-8 TL öderken, 5 litrelik tenekeyi 25 TL’ye satın alabilirsiniz. Bu da sadece sıvıyağdan 10-12 TL kar etmenizi sağlar. Aynı şey temizlik malzemeleri, bakliyat ürünleri gibi ürünlerde de geçerlidir. Toptan alışveriş yaptığınızda, mutfak masraflarından her ay en az 150-200 TL kar elde edebilirsiniz. Bu da yılda fazladan 2000 TL birikim yapabileceğiniz anlamına geliyor.

4) Doğru Saklayın

Gıda ürünlerini doğru saklamak, ürünleri bozulmadan kullanmanızı sağlar. Gıda ürünlerinin tazeliğini saklamaları için türlerine göre doğru muhafaza edin, böylece kullanım ömürlerini birkaç gün daha uzatarak gereksiz harcamalardan kurtulabilirsiniz. Bunun için buzdolabınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, bu adımı atlamayın. Kısa vadede cebinizden çok para çıkıyormuş gibi görünse de, enerji tasarruflu ve iyi muhafaza eden bir buzdolabı uzun vadede kar etmenizi sağlar.

5) Yemekleri Atmayın

Kuruyan ekmekleri atmak yerine buzlukta bekletin ve köfte yaparken değerlendirin. Akşamdan kalan püreyi sabah kahvaltıda patatesli omlete dönüştürün. Kahvaltıda kalan domatesleri bir sonraki sabah menemene ilave edin. Bu seçenekleri biraz araştırma yaparak arttırabilir ve mutfak masraflarından daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

6) Bulaşık Makinesinin Dolmasını Bekleyin

Mutfakta enerji tasarrufu sağlamak da önemli. Özellikle bulaşık makinesi kullanırken tam dolmasını beklemek gerekiyor. Tam dolmadan çalıştırdığınızda, ayda en az 8-10 kez fazladan çalıştırmış olursunuz. Bu da, elektrik faturanıza olumsuz yansır. Ayrıca daha ekonomik olan saatlerde bulaşık makinesini çalıştırmak da yine faturadan tasarruf sağlayacak. Buna ek olarak tencerede daha uzun sürede haşlamak yerine düdüklü tencereyi kullanmak, fırını çok sık kullanmamak da yine mutfakta tasarruf için yapabileceğiniz şeyler arasında.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 9 Şubat 2017 - 4:22:45

Benzer Konular

Yukarı Çık