Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Mutfak Masraflarından Nasıl Tasarruf Edilir?

Bir evde aylık giderler arasında en büyük dilimi genellikle mutfak masrafı oluşturur. Özellikle kalabalık ailelerde ve çocuklu ailelerde mutfak masrafı, en az ev kirası kadar fazladır. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği, misafir sofraları derken özellikle de İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız, mutfak masrafına ciddi bir bütçe ayırmak gerekiyor. Çiftçi ile market rafı arasında uçurum denecek bir fiyat farkı olduğundan, mutfakta tasarruf etmek de bir hayli zorlaşıyor.

Aylık giderlerinizi kontrol ettiğinizde ya da kredi kartı ekstresine baktığınızda market harcamalarına gereğinden fazla para harcadığınızı düşünüyor, alışveriş bittikten sonra kasaya geldiğinizde ödediğiniz rakama şaşırıyorsanız, mutfak giderleriniz için yaptığınız harcamaları gözden geçirmelisiniz. Ayrıca marketlerin tuzağına da düşmeyin. Kapıdan girdiğiniz anda sizi meyve ve sebzelerin karışmış o hoş kokusu mu karşılıyor? Market arabası ile gezerken kendinizi çalan şarkının ritmine mi kaptırıyorsunuz? Market raflarında istemediğiniz kadar çeşit, her reyonda çeşitli kampanya ve indirimlerle mi karşılaşıyorsunuz? Bunların hepsi sizi daha çok satın almaya ikna etmek için bilinçli olarak yapılan uygulamalardır. Peki, mutfak masraflarından nasıl tasarruf edilir?

  • Market harcamaları da dahil olmak üzere tüm giderleriniz için not almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Market fişlerini saklayın ve ay sonunda bu fişleri kontrol edip neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı gözlemleyebilirsiniz. Bu, bir sonraki ay aynı hataları yapmanızı engelleyecek ve mutfakta tasarruf etmek için iyi bir adım olacak.
  • Markete gittiğinizde gerekli gereksiz ne varsa sepete atıyor musunuz? İhtiyacınız olmasa bile o an marketin atmosferi sizi o ürünü almaya itecektir. Bunu yapmaktan vazgeçerek, kasaya geldiğinizde alıveriş tutarını görünce şaşırmayı da bırakacaksınız.
  • Alışverişlerinizi kredi kartı ile değil, nakit olarak ödeyin. Kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda, bu o an için daha fazla şey alabileceğinize, cebinizden sanki para çıkmayacakmış hissine kapılmanıza ve nasıl olsa öderim diye düşünmenize neden olur. Nakit paranız olduğunda ise yanınızda ne kadar varsa o kadar alışveriş yaparsınız. Bu da marketteyken paranıza göre hesaplama yapmanızı ve gereksiz harcamalar konusunda kendinizi frenlemenizi sağlar.
  • Mutfak alışverişine mutlaka tok olarak gidin. Markete aç olarak gittiğinizde, mutfak masraflarından tasarruf etmek de zorlaşır.
  • Alışverişi günlük değil haftalık yapın. Günlük alışveriş tutar olarak daha az gibi görünse de, toplu alımlarda birçok üründe indirim olur. Örneğin 3 adet yumurta almakla 24’lü yumurta almak arasında fark vardır. Aynı şekilde çamaşır yıkama deterjanında 1 kilo fiyatı ile 10 kilo fiyatı arasında büyük bir fark vardır. Günlük alışveriş kısa vadede cebinizden daha az para çıkıyormuş hissini verse de, haftalık ya da aylık alışveriş yaptığınızda uzun vadede kar edersiniz. Bu da aylık bazda, mutfak masrafı için cebinizden daha az para çıkmasını ve mutfakta tasarruf etmenizi sağlar.
  • Mutfak alışverişine gitmeden önce evde kendinize “ihtiyaçlar listesi” hazırlayın. Böylece markete gittiğinizde gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri alacak, gereksiz masrafların da önüne geçmiş olacaksınız.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 22 Aralık 2016 - 10:13:01

Benzer Konular

Yukarı Çık