Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Merkez Bankası Kara Liste Kredi Kaydı Sorgulama

Pek çok kişi kredi kartı kullanmakta ve ihtiyaçları doğrultusunda banka kredisi kullanmaktadır. Özellikle geliri düşük kişiler acil ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekme ihtiyacı duymaktadır. Fakat bazı durumlarda kişiler borçlarını ödeyemez hale gelebilmektedir. Bilinçsiz kredi kartı kullanımı kişileri daha çok borcun içine sürüklemektedir. Kredi ödemelerini yapamayan kişiler kara liste adı altında anılmaktadır.

Kara liste finans sektöründe oldukça sık kullanılan bir kelimedir. Bu kelime ile kişinin hesabının yasal takipte olması anlamına gelmektedir. Kişiler bankaya olan borçlarını ödememeleri durumunda kara listeye alınmaktadırlar. Karaya listeye girmenin elbette bir süresi vardır. Bu süre 90 dün üzerinden değerlendirilir. Eğer borçlu kişiler borçlarını 90 günlük bir süre içerisinde ödemez ise yasal takip başlatılabilir.

Kara liste pek çok kredi kartı kullanan ve kredi borcu olan kişinin başına gelebilmektedir. Kara listeden çıkmak da elbette mümkündür. Kara listeden çıkmak için öncelikle tüm borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Fakat kara listeleyen kişi için durum bu kadar kolay değildir elbette. Bazı bankalar kara listeye girmeniz halinde tüm borcunuzu ödeseniz dahi size bir daha kredi vermeyebilirler. Bir bankanın kara listesine girmeniz bir başka bankadan kredi çekebileceğiniz anlamına gelmektedir. Tüm işlemleriniz görüneceği için diğer bankalar tarafından da kara listede olduğunuz görülecektir.

Kara listeden kurtulmak için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notu bir bankanın sizin borcunuzu ödemeniz durumunda size tanıdığı bir hizmettir. Eğer düzenli borcunu ödeyen biri iseniz bankanın size vereceği kredi notu yüksek olacaktır. Kredi notunuzu yükselterek kara listeden çıkmanız mümkündür elbette. Bunun için borcunuzu ödedikten sonra az limitli de olsa bir kredi kartı kullanmak ve borcunu zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltmektir.

Kredi borcunu ödemeyen ve kara listeye giren kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de haciz işlemleri ile ilgilidir. Eğer borçlu kişinin üzerine ev ya da araç var ise banka haciz yolu ile bunlara el koyabilmektedir. Bunun yanı sıra eskiden kişinin evindeki eşyalara da haciz ile el konulmaktaydı. Son çıkan yasa ile birlikte kişinin haciz memurlarında ev eşyalarına haciz yolu ile el konulması yasaklanmıştır. Bunun yanı sıra eğer kişi kredi borcunu ödemiyor ise yasal takip başlatıldıktan sonra kişinin var ise maaşına el konulabilmektedir. Buna göre kişinin maaşının belirli bir oranına el konularak kişiden borç tahsil edilmektedir.

Eğer kara listeye alınmış iseniz kara listeden çıkmanız için 4-5 yıl beklemeniz bir şey değiştirmeyecektir. Kredi borcunuzdan dolayı kara listeye alındıysanız kredi notunuzu yükseltmeden kara listeden çıkmanız mümkün değildir. Eğer 4-5 yıl bekler iseniz yine kara listede adınız görülecektir. Kara listeye alınan kişilere borcunu ödemeleri için uyarı mesajları gönderilmektedir. Tüm uyarılara rağmen değişmeyen sonuçlarda haciz işlemlerine geçilmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 15 Eylül 2016 - 3:25:58

Benzer Konular

Yukarı Çık