Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Market Maker Nedir?

Market Maker ne demek? Piyasayı tek başına etkileyebilecek güçteki alıcı veya satıcılardır.Bir anlamda piyasa yapıcılardır.Belirli hisse senetlerinin fiyatlarını sabit tutabilmek için borsada hisse senetlerinin fiyatı düşünce alıp yükseldiğinde satarak hareketi sabitleme yönünde hareket ederler.Böylece hisse senetlerinin ani olarak aşırı şekilde düşmesi ve aşırı şekilde yükselmesi önlenmiş olmaktadır.Ülkemizde bu görevi daha önceki yıllarda  “Tasarrufların Teşviki ve Kamu Ortaklığı İdaresi (KOİ)” yapmaktayken Körfez savaşından sonra market makerlık pozisyonundan tamamen çekilmiştir.

Market Maker olarak çalışan aracı kurumlarda vardır.Bu kurumlara SPK tarafından yetki verilmiştir.Bunlar yatırımcılarının verdiği emirleri borsaya sunmadan kendi işlem havuzlarında tutarlar.Yatırımcı işleme girdiğinde fiyat aracı kurum aleyhine ise uyarı almaktadır.Bu şekilde çalışan kurum yatırımcıya karşı pozisyon alabilir.Bu şekilde çalışan kurumların yazılımları dahi mevcuttur.

SPK aracı kurumlar birbirleri arasında emir transfer edebilirler demektedir. Aracı kurum kendi içerisinde emir eşleştiremezse başka kuruma bu emri yönlendirebilir.

Bir başka açıdan bakacak olursak Market Maker olarak çalışan kurumlar size sadece data sağlarlar.Siz bu dataya göre pozisyon açtığınızda aslında kurumda size karşı pozisyon açmış olur.Yani parayı batırırsanız sermayeniz kuruma kalır.Tabi tek pozisyon açan siz değilsiniz. Parite çiftine göre uzun yada kısa birçok sayıda pozisyon açılır. Bu pozisyonların toplamı net pozisyondur.Kurumda bu net pozisyona karşı pozisyonda durur. Sağlam bir dalgalanmada birbirine ters pozisyon açmış iki müşteriden biri batacağı için paralar kuruma kalır.

 

Bu sağlam dalgalanmaların enaz  haftada birkez olduğunu düşünecek olursanız ne kadar karlı bir iş olduğunu hesap edebilirsiniz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 2 Şubat 2016 - 12:33:45

Benzer Konular

Yukarı Çık