Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Makro Ekonomik Veriler Piyasaları Nasıl Etkiler?

Yatırım piyasası araçlarının değerlerini etkileyen en önemli unsurlardan birisi de makro ekonomik verilerdir. Çünkü yatırım piyasaları, ülke ekonomisinde ve dünya ekonomilerinde yaşanan gelişmelerden önemli ölçüde etkileniyor. Bu durum yatırım araçları fiyat seviyelerinin seyrinde büyük rol oynuyor.

Makro ekonomik verilerin yakından takip eden bir yatırımcı, ülke ekonomisinin gidişi hakkında fikir sahibi olarak kur değişimlerinin yönünü ve zamanını öngörebilir. Bu sayede kazancını kısa ve orta vadede arttırabilir.

Makro Ekonomik Veriler Nelerdir?

Makro ekonominin kapsamı çok geniş olmakla beraber özellikle Enflasyon, Faiz, Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Tüketici fiyat endeksi(TÜFE) ve Üretici fiyat endeksi(ÜFE), Yeni Ev Satışları, Perakende Satışlar, Gayrı Safi Yurt içi Hasıla(GSYH), İşsizlik oranlar, Cari İşlemler ve Ödemeler Dengesi gibi unsurlar ülke ekonomisi üzerinde birincil etkiye sahip olduklarından yatırım piyasası üzerinde de dolaylı olarak önemli etkilere sahiptirler.

Piyasalar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

  • Faiz oranlarının artması ile yatırımların da azalması, dolayısıyla ekonomik büyümenin de yavaşlaması demektir.
  • İşsizlik oranlarının artması tüketimi azaltacağından arz fazlası oluşacak ve fiyatlar düşüşe geçecektir.
  • Enflasyonun varlığı, fiyatlar genel seviyesinin yükselmesi demektir. Bu durum üretimin toplam talebi karşılayamadığı durumda ve ya Merkez Bankası’nın para basarak piyasadaki para arzını yükseltmesi ile olur. İlk durum ekonomi için olumlu bir durumdur ve ekonominin canlanmasına, işsizliğin azalmasına vesiledir. Ancak ikinci durum toplam talebi azaltıcı etken oluşturacağından ekonomide olumsuz bir hava oluşturmaktadır.
  • Cari İşlemler Dengesi ülkenin dış ülkelerle olan ilişkilerinin incelendiği hesap kalemidir ve devletin dış borçlanma yapıp yapmadığı konusunda bilgi verir. Devlet giderlerini karşılamak için ve ya artan tüketimi karşılamak ve büyümek için dış borç kullanıyor olabilir.

Bu ve bunun gibi birçok faktör ülke ekonomisi ve yatırım piyasaları üzerinde önemli etkilere sahip ve bunların doğru bir şekilde analiz edilmesi de bir o kadar önem arz ediyor. Başarılı bir yatırımcı olma yolunda yatırım araçlarının değerlerinin neden değiştiği konusunda bilgi sahibi olmak, zamanlama ve doğru adım atma konusunda sizi hedefe yaklaştıracaktır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 18 Şubat 2017 - 2:47:31

Benzer Konular

Yukarı Çık