Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KYK Öğrenim Kredisi ile Öğrenciye Katkı Kredisi

Gençlik ve Spor Bakanlığının üniversite öğrencilere verdiği eğitime katkı parasıdır. Bu katkı her yıl üniversiteye kayıt olmuş öğrencilere verilmektedir. Bu katkı parasını alabilmek için başvuru yapmak gerekmektedir.  Öğrenim Kredisi Katkı Kredisi yani Öğrenim Kredisi için öncelik olarak üniversiteye kayıt olmuş öğrencilerin internet üzerinden kayıtlarını yapmış ve başvuru yapmış olmaları gerekmektedir. Üniversite öğrencilerinin devam eden eğitim ve öğretim süreçleri içerisinde de başvurabileceği bir katkı ücretidir.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olmakla beraber Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun verdiği bir ücrettir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından isteyen her öğrenciye verilen paradır. Bu kredi üniversite öğrencilerine verilmekte ve eğitim süreci bittikten iki yıl sonra kişiye uygun şartlar altında devlete geri ödenmektedir.

Üniversite öğrencilerinin her eğitim ve öğretim yılı başında başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda öğrencinin maddi durumları incelenmekte ve sonucunda geri ödemesiz burs veya Öğrenciye katkı kredisi,  Öğrenim Kredisi olarak öğrencilere verilmektedir. Bu krediyi almak öğrencinin kendi isteği ile olmakta ve zorunluluk esasına tabi değildir. Kredi başvurusu sonucunda kredi çıkan öğrenciler anlaşmalı banka tarafından işlemlerini yaparak bu krediden faydalanabilirler. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası işbirliğinde yapılan işlemler sonucunda kredilerinizi almaya başlayabilirsiniz. Yapılan sözleşme gereği dört yıl sonucunda ödeyeceğiniz minimum tutara imza atarsınız ve krediden faydalanabilirsiniz. Bu ücret her ay öğrencilere ayın 6’sı ile 10’u arasında ödenmektedir.

Burada ki koordinasyon öğrencilerin T. C kimlik numaralarının son rakamına göre belirlenmektedir. Son hanesi 0 olanlar ayın 6’sında ve devam eden sıra ile son rakamı 8 olan öğrenciler ise ayın 10’unda katkı kredilerini almaktadırlar. Öğrencilerin bu kredileri not ortalamasına bakılmaksızın isteyen her öğrenciye verilmektedir. Bu kredi bir isteğe bağlı sistemdir. Alan her öğrenci üniversite hayatı bittikten en az iki yıl sonra kendi şartları eşiğinde taksitli olarak veya toptan olmak şartı ile geri ödemek zorundadır. Minimum ödenecek tutara geri ödeneceğine dair imza atıldıktan sonra krediyi her ayın belirli gün ve ya günlerinde alabilirsiniz. Bu sistem Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından maddi durumu zor olan öğrenciler için geliştirilmiştir. Şuan ki katkı ücreti 400 TL olmakla beraber her ay verilmektedir. Verilen dönem içinde ki tutara zam gelirse geri ödeme yapılırken zamlı fiyatı ile ödenecektir.

İlgili: KYK Kredisi Almak Mantıklı Mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından isteyen her öğrenciye KYK Öğrenim Kredisi vermektedir. Bu ücret maddi olarak zor durumda olan öğrencilerin eğitim ve öğretim sürecinde sıkıntılarının en aza indirilmesi için geliştirilmiştir. Sistem devlet kontrolünde olmakla beraber her ay kesintisiz yatmaktadır. Bununla birlikte geri ödeme zorunluluğu olduğu bilincinde olmayı unutmayınız.  Öğrenim Kredisi bir geri ödemesiz burs değildir. Bu kredi öğrencilerin eğitim ve öğretim sürecinde üniversite hayatında maddi sıkıntılarını en aza indirmek amacıyla öğrencilere verilen ücrettir. Kişiler bu ücretleri almakta ve ya almamakta özgürdürler.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 31 Ekim 2016 - 10:53:30

Benzer Konular

Yukarı Çık