Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KYK Kredi Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilerin barınma, burs ve kredi ihtiyaçlarını karşılayan bir kurumdur. Bu kurumda yapılan başvurulara göre düzenli bir şekilde denetleme ve kontrol işlemleri yapılır. Daha sonraki süreçte kredi, burs veya yurt hakkı kazanan öğrenciler belirlenir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde Türkiye’nin her yerinde yurtlar bulunmaktadır. Asil öğrencilerin bu yurtlara yerleşmesinin ardından yedek sırada bulunan öğrencilerin yerleştirmeleri yapılır. Diğer bir yandan ise burs ve kredi işlemleri yapılır. Burs almaya hak kazanan öğrenciler her ay düzenli olarak TC kimlik numaralarının son hanesine göre ödeme alırlar.

KYK GERİ ÖDEME EKRANI

kyk borç sorgulama

kyk borç sorgulama

Kredi alan öğrenciler de aynı şekilde belirlenen ücretleri almaktadır. Öğrenciler arasında kredi alanlar lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra hemen değil 2 sene sonra kredilerini ödemeye başlar. Bunun yanında KYK üzerinden kredi alan öğrenciler bu borçlarını bir dilekçe ile erteletebilir. Öğrencilerin burs almasının ardından yapılan düzenli ödemelerden sonra borç ve kredi işlemlerinin bir faiz oranı üzerinden verildiği bilinmektedir.

KYK KREDİ VE BURS SONUÇLARI SORGULAMA


Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden doktora ve master öğrencileri de ödenek alabilmektedir. Master öğrencilerinin aldığı bu miktar lisans öğrencilerinin aldığının iki katıdır. Doktora öğrencileri de mastar öğrencilerinden yaklaşık olarak 300 TL daha fazla ödenek almaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na kayıtlı olan öğrenciler TC kimlik numaraları ile birlikte KYK kredi sorgulama bölümünden borçlarını ve ödeme takvimlerini görebilir. Buna göre öğrencilerin her ay ödemesi gereken miktar belirlenmektedir.

KYK kredi sorgulama işlemlerinin yanı sıra diğer ödemelerde söz konusu olan faiz oranları belirlenmiştir. Buna göre yapılan düzenlemeler ile birlikte bütün öğrencilerin dilekçe üzerinden borçlarını erteletmesi de söz konusudur. İsteyen öğrencilerin kredi veya öğrenim kredisi alımlarında alacaklarını bir dilekçe ile iptal edebilir. Bu durumda öğrenciler sadece aldıkları ayları geri ödemek durumunda kalır.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama

KYK üzerinden yapılan ödemelerin her sene zamlanması da söz konusudur. Bu sayede öğrencilerin daha rahat bir şekilde öğrenim hayatlarını sürdürmesi mümkün olmaktadır. 2016 yılında 400 TL olması belirlenen KYK ödeneklerinin Doktora öğrencileri için 1.300 master öğrencileri için de 800 TL olması bekleniyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 29 Aralık 2015 - 6:33:12

Benzer Konular

Yukarı Çık