Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredibilite Nedir?

Kredibiliteyi kısaca tanımlayacak olursak; kredisi olan ya da kredi açısından güvenilirlik ve kredi notu anlamlarına gelir. Daha da açmak gerekirse, bankalar ile herhangi bir bağınız bulunmuyorsa ve hiçbir bankadan kredi kartı ve ya benzeri hizmet almadıysanız kredi notunuz bulunmaz. Bu durumda kredi notunuz ne olumlu ne de olumsuzdur. Böylesi durumlarda banka kefil ya da ipotek isteyebilir. Bankalarla daha önceden ilişiğiniz olduysa bir ya da birden çok bankadan çeşitli hizmetler aldıysanız bu durumda Kredibilite olarak bilinen kredi notu sisteme dâhil olur. Kredibilite nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap, Findeks kredi notu tanımlamasıdır. Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla bütün bankalar ile anlaşmalı bir şekilde kredi geçmişiniz araştırılır. Bu araştırma sonucundaki veriler değerlendirilerek bir kredi notu belirlenir. Belirlenen kredi notu sizin Kredibilitenizi oluşturur. Bu puanın derecesine göre kredi kullanıp kullanamayacağınız tespit edilir. Talep ettiğiniz miktarı alabilmek için istenilen kredi notu bankalarda farklılık gösterebilir.

 Kredibilite Nasıl Oluşur?

Bankalarla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler incelenerek finansal bir rapor hazırlanır. Bu rapor doğrultusunda oluşan kredi notunuz her banka için geçerlidir. Kayıtlı hesaplarınız, kullandığınız kredi kartları ve yaptığınız diğer işlemler incelemeye alınır. Ödemeleri geciktirip geciktirmediğiniz kontrol edilir. Nihayet yapılan değerlendirmeler sonucu bir kredi notu belirlenir. Kredi notu çok önemli bir unsurdur. Kredi notunun düşük olması halinde çok düşük bir ihtiyaç kredisi dahi çekilemez.

Kredibilitenin Artması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredibilitenin yükselmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi kredi borcu ödemelerinizi aksatmadan ve geciktirmeden ödenmesidir. Kredi alırken ipotek göstermeniz kredi notunun artmasını sağlayacaktır. Kredi notunun artması için hali hazırda ödemekte zorlandığınız borçlar varsa bu borçları yapılandırabilirsiniz. Birden çok bankada kredi borcunuz mevcutsa bu borçları tek bir bankada birleştirerek Kredibilitenin artması sağlanabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 26 Ekim 2017 - 2:42:26

Benzer Konular

Yukarı Çık