Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Skoru Hakkında Merak Edilen Sorular

Kredi skoru bankaların kredi verme amacıyla kullandığı verilerden en önemlisidir. Kişinin kredi geçmişini ve diğer para faaliyetlerini değerlendirerek belirlenen kredi skoru hakkında merak edilen pek çok soru bulunuyor.

1- Kredi Skoru Kaç Olduğunda Sıkıntısız Kredi Alınabilir?

Kredi skoru ile ilgili en çok sorulan soru kredi skoru kaç olmalı sorusudur. Kredi skoru bir puanlama sistemidir ve 1 ile 1900 arasında değişen puanlardan oluşur. Kredi skoru 1500 ve üstü olan kişiler risk değerlendirmesinde en az riskli olan kişilerdir ve bu kişiler sıkıntı yaşamadan kredi alabilirler.

2- Kredi Skoru Nasıl Öğrenilebilir?

Kredi skorunun bilinmesi kredi alma sürecinde büyük öneme sahiptir. Kredi skoru öğrenme için kullanılan iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki bankaya başvuru yaparak kredi notu öğrenmektir. Bankadan talep edilerek veya kredi alma işlemleri sırasında kredi notu öğrenilebilir. İkinci yöntem ise Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kullanılarak kredi notunun öğrenilmesidir. KKB’nin bu işle ilgilenen kuruluşuna ödenecek belirli bir miktar karşılığı kredi notu öğrenilebilir.

3- Kredi Skoru Nasıl ve Ne Kadar Sürede Yükseltilir?

Kredi skoru konusunda en çok merak edilen sorular arasında kredi notunun nasıl ve ne kadar sürede yükselebileceği soruları bulunuyor. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusunun cevabı kişinin çabasıyla doğrudan ilişkilidir. Kredi borçlarını düzenli ödeyen, bankalar dışında olan borçlarını sonlandıran, kredi kartı ödemelerini aksatmayan kişilerin kredi notları bir kaç ay içerisinde yükselmeye başlayacaktır.

4- Kredi Notunun Düşük Olması Kredi Almaya Engel Midir?

Kredi notu düşük olan fakat kredi kullanmayı planlayan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında bulunan bu sorunun cevabı bankalara göre değişiklik gösterecektir. Bazı bankalar düşük kredi notuna kredi vermek için büyük teminatlar isterken bazı bankalar kredi notu düşük kişilere kredi verme konusunda daha az sıkıntı çıkarmaktadır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 7 Ekim 2017 - 4:22:24

Benzer Konular

Yukarı Çık