Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim?

Bankaya kredi başvurusu yapan ve olumsuz yanıt alan vatandaşın en çok merak ettiği konudur “kredi sicilimi nasıl temizlerim?” sorusu. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda, finansal kuruluş olan banka, ilk olarak Kredi Kayıt Bürosu( KKB)’ndan sizin için sorgulama yapar ve kredi siciliniz ile ilgili bilgilere ulaşır. Son 5 yıllık finansal geçmişiniz ile ilgili bilgilere ulaşan banka, belirli kriterlere uygun olmayan ve kredi sicilinde riskli durumlar bulunan vatandaşların kredi ve kredi kartı başvurularını geri çevirmektedir. Bu durumda kredinize red cevabını veren KKB değil, başvuru yaptığınız finansal kuruluşun kendisidir. Peki, gerçekten de kredi sicili nasıl temizlenir? Bunun için ne kadar süre gereklidir?

Her kredi ve kredi kartı olan ya da kredi çeken birine kefil olmuş olan vatandaşın kredi sicili tutulmaktadır. Tıpkı okulda aldığımız karneler gibi, kredi sicili de bizim finansal karnemiz olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla herhangi bir finansal kuruluş ve bankalar ile yaptığımız her işlem bu karneye not ediliyor ve bu da bizim kredi sicilimizi gösteriyor. Kredi borcunuzu ve kredi kartı borcunuzu ödedikçe; Kredi Kayıt Bürosu da bunun notunu alır. Siz her ay borcunuzu düzenli öderseniz pozitif, düzenli ödemediğinizde de negatif bir tik atılıyor. 3 ay ve daha uzun bir süre kredi ve kredi kartı borcunuzun ödemesini yapmadığınız durumlarda bu, Merkez Bankası’nın kayıtlarına da geçiyor. İşte yaptığınız bu düzenli ve düzensiz ödemeler, her iki kurumun da kayıtlarında uzun bir süre kalıyor. Bu süre Kredi Kayıt Bürosu’nda 5 sene, Merkez Bankası’nın kayıtlarında ise 3 senedir. Yalnızca kredi ve kredi kartı ödemeleriniz değil, borcuna kefil olduğunuz kişinin ödeme düzeni de sizin kredi sicilinizi olumlu ya da olumsuz olarak etkiliyor. Merkez Bankası’ndaki negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları ile ilgili kayıtlar, ödenen kredilerde 3 yıl, ödenmeyen kredilerde ise 5 yıl dolduğunda kayıtlardan siliniyor.

Tabi bankaların size kredi verirken baktığı tek kriter bu kredi siciliniz değildir. Bu durumda zaman içerisinde bunu geliştirmek ve kredi sicilinizi temizlemek de sizin elinizde. Kredi kartı kullanıyorsanız, ödemelerini düzenli bir şekilde ve zamanında yapmaya başlamanız, bir müddet sonra kredi notunuzu yükseltmeye, kredi sicilinizin de düzelmesine yardımcı olacak. Kredi sicilinizi olumlu yönde etkilemek istiyorsanız, düşük miktarda bir ihtiyaç kredisi çekebilir, banka size kredi vermediyse bunu kefilli ya da teminat göstererek de alabilirsiniz. Aldığınız düşük limitli krediyi vadesi dolmadan kapatabilir ya da taksitleri günü gelmeden ödeyerek kredi sicilinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 21 Aralık 2016 - 9:47:37

Benzer Konular

Yukarı Çık