Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Sicili Temizleme Yöntemleri

Bankaların hepsi kredi kartı başvurularında ya da kredi başvurularında bir çok durumu göz önünde bulundurmaktadır. Bankaların gelir belgesi, kimlik bilgileri istemelerinin temel nedeni de aslında budur. Kredi kartı ve kredi başvuruları sonucunda bankalar Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu ile irtibata geçerek özellikle kredi sicili ve kredi notu sorgulaması yapar ve böylece başvuruyu değerlendirir. Bu nedenle de kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yapacaksınız öncesinde kredi sicili sorgulama işlemi yapmanızda sizin yararınıza olacaktır.

Kredi Notu İle Kredi Sicili Farklı mıdır?

Bankaların istihbarat sürecinde araştırma yaptıkları kredi notu ve kredi sicili elbette farklı iki veri türüdür. Sizin geçmişten bugüne kadar tüm kredi geçmişinizi, kredi kartı borç ödemelerinizi kısacası tüm banka işlemlerinizi ifade eden veri tabanına “Kredi sicili” adı verilmektedir. Kredi notu ise; kredi ya da kredi kartı borçlarınızı ödeme durumunuza göre hesaplanan puanlama sistemi olmaktadır.

Kredi notunuz Merkez Bankası ve tüm bankaların ortak olarak kurduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Bu bağlamda bankalar ile olan borç ilişkilerinizde düzenli olarak yaptığınız her ödeme kredi notunuzu yükseltirken düzensiz ve aksamalı bir şekilde yaptığınız ya da hiçbir şekilde yapmadığınız ödemeler kredi notunuzun düşmenize ve kredi notunuzun risk sınırına geldiğinde kredi kartı ya da kredi başvurularınızın olumsuz olarak sonuçlandırılmasına neden olacaktır. Bu aşamadan sonra banka sicil temizleme işleminiz oldukça zor hatta imkansız olabilir.

Kredi Sicili Temizlenir mi?

Eğer kredi siciliniz kötü ise bu sicili temizlemeniz imkansızdır dolayısıyla da kredi sicilinizi en baştan temiz tutmak sizin için en doğrusu olacaktır. Bankanıza olan kredi kartı ya da kredi borçlarınızı zamanında ve düzenli ödemeniz aynı zamanda kredi sicilinizin de temiz olmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde yasal süre olan 90 gün boyunca borcunuzu ödememeniz durumunda yasal takip başlarken bu süreç uzadığında beş yıl süre ile kara listeye girebilirsiniz. Beş yıl olan banka kırmızı kalem süresi dolana kadar tüm bankalardan kredi kartı almanız ya da kredi çekmeniz imkansız olacaktır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 30 Ekim 2017 - 11:34:44

Benzer Konular

Yukarı Çık