Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Birçok vatandaş nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi talep eder. Bu ihtiyaçlar konut almak, araba almak, eğitim masraflarını ödemek, işyeri giderleri için birçok alanda bankalardan kredi alınır. Kredinizi ödeyebileceğiniz miktarda çekmeniz ilerisi için zorlanmamanız konusunda önemlidir. Kaç ay vadeli çekeceğiniz, aylık ödemenizin ne kadar olacağı gibi konular oldukça önemlidir. Çünkü banka kredilerini en fazla 3 ay aksatabilirsiniz ki bu ilerisi için olumsuz sonuçlar doğurur. Bu olumsuz sonuçlar kredi notunuzun düşmesinden tutun da, sicilinizin bozulmasına kadar giden bir yoldur. Kredi notunuz düşse bir şekilde kredi notunuz yükselir ama siciliniz bozulursa sicilinizi temize çıkarmanız için epey bir süre beklemeniz gerekir. Peki  banka siciliniz nasıl temizlenir?

Bankadan aldığınız krediyi 3 ay yani 90 gün boyunca ödemezseniz yasal takibe düşersiniz ve bu halk arasında kara listede olmak diye bilinir. Sicil kaydınız Kredi Kayıt Bürosu tarafında tutulmaktadır. Banka borcunun ödenmesi bekledikten sonra eğer hala ödenmiyorsa bunu avukata teslim eder ve borcunu yasal yollardan almaya çalışır. Söz konusu durumdan kurtulmanız için borcunuzu ödemeniz şarttır. Kredi borcunuz için avukatla görüşerek taksitlendirme gibi bir imkanınız da var ama bu avukatın inisiyatifine kalmıştır. Borcunuzu ödedikten 5 yıl sonra sicil kaydınız temizlenir. Sicil kaydınız temizlendikten sonra bankalarla aktif ilişki içinde olmanız biraz zorlanacağınız bir durumdur. Çünkü siciliniz temizlenmesinin sebebi sizin ödemeler konusunda dikkatli olmadığınız ve aksatmalar yaşadığınızı göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında 5 yıl süre içinde kişi kredi notunu yükseltmenin yollarını aramak zorundadır. Zira 5 yıl hiçbir şey yapmadan beklemek onun kredi notunu yükseltmez ve bankalarla finans konusunda iş yapmasını engeller.

Kredi sicilinizi temizlemenin tek yolu borcunuzu ödemektir. Yasal takibe düşmüş olan borcunuzu yapılandırarak ödeyebileceğiniz gibi bazı bankalar bu konuda borç kapatma kredisi vermektedir. Ayrı bankalardan kredi çekip bunların ödemek oldukça zordur. Bunun için sadece tek banka ile çalışıp bütün borcu oraya ödeyebilmeniz sizi rahatlatacaktır. Bu yol ile borcunuzu ödeyip sicilinizi düzeltebilirsiniz. Bu arada önemli olan konu kredi notunun ile sicilin bozulması aynı şey değildir. Bunun ayırımına varmak gerekir. Kredi notunuz borcunuzu öderseniz ama dalgalı bir seyir izlediğiniz için notunuz düşer. Ama sicilinizin bozulması borcunuz 90 gün ödememeniz ve yasal takibe girmeniz demektir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 5 Ekim 2017 - 5:42:14

Benzer Konular

Yukarı Çık