Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Sicili Borcun Bitimi Sonrası Kaç Ayda Düzelir?

Kredi Sicili, bankaların kayıtlarında bulunan ve bankalara olan ödemelerinizin tutulduğu bir sistemdir. Ödemelerde yaşanabilecek sıkıntılar yani ödenmeme durumlarında kredi siciliniz etkilenmektedir.

Kredi Ödememesi Durumlarındaki Yasal Takip Süreci

Kredi ödemelerinde yaşanan gecikmeler, 90 günü geçtiğinde yasal takip süreci başlamış olur. Yasal takipe alındığınızda, bankaların sistemlerinde gözükmekte ve kredi siciliniz bozulmaktadır. Kredi siciliniz bozulduğunda, kredi sicilinizi temize çıkartmak zaman alan bir konudur. Kredi sicilinizi temize çıkartmak için, ilk olarak bankaya olan borcunuzun ödenmesi gerekmektedir.

Kredi Sicili Düzeltme

Kredi sicilinin temize çıkması, borcun bitimini yani ödenmesi tarihinden başamak üzere 5 yıl sonra gerçekleşmektedir. Bu beş yıllık süreçte bankalardan kredi ve kredi kartı talepleriniz olumsuz karşılanacaktır. Devlet istisnai durumlarda kara listeye alınmış yani sicili bozuk kişileri kapsayan genel af çıkartmaktadır. Bu genel af sayesinde de kredi siciliniz kötü ise kredi siciliniz temize çıkmaktadır.

Kredi Sicil Bozukluğu ve Kredi Notu 

Kredi notu ile kredi sicil bozukluğu aynı şeyler gibi algılansa da, birbirinden farklı şeylerdir. Bir örnekle açıklamak gerekirse,ödenmeyen kredi borcunuzdan dolayı kredi siciliniz bozulurken, kredi notunuz düşer. Yapılan düzenli ödemelerle kredi notunuzu yükseltme şansınız varken, kredi sicili için aynı şey söz konusu değildir. Yasal takip başlatılmış kredi borcu, yasal takip sürecinde ödense bile kredi siciline işleneceğinden tekrar kredi kullanabilmek için 5 yıl beklenmek zorundadır. Kısacası beklenilen beş yıl boyunca, yapılan düzenli ödemeler ile kredi notunuz yükselse bile, kredi siciliniz bozuk olduğundan kredi ürünlerini kullanmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Banka Kredi Sicili Öğrenme

Kredi sicilini öğrenmek için, çalıştığınız banka şubesine talepte bulunabilirsiniz veya bankaların internet sitelerinden sicil sorgulama ve kredi puanını öğreneme işlemi yapabilirsiniz.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 6 Kasım 2017 - 4:22:10

Benzer Konular

Yukarı Çık