Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Çıkacak olmasının haberinin gelmesi ile birlikte milyonlarca tüketici ve binlerce şirket rahat bir nefes aldı. Hepinizin bildiği üzere, geçmişte bankalar ile sorun yaşayan vatandaşın yeni bir kredi alması oldukça zor. Kredi kartı borçlarını geç ödemek, kredi ödemelerini geciktirmek, kredi almak istediğinizde birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Ancak kredi sicil affı ile birlikte, geçmişte sorun yaşayan vatandaşlar artık kredi almak istediğinde daha kolay olumlu yanıt alabilecek. Hükümetin geçtiğimiz haftalarda harekete geçtiği konuyla ilgili çalışmalar sürerken, vatandaşın kafasında da bir soru var;” kredi sicil affı ne zaman çıkacak?” Bu affın gelmesi ile, hem bireyler hem de şirketler kredi almakta daha kolay ve daha hızlı sonuç alabilecek.

Ekonominin daralması ve kredi ihtiyacının artması ile birlikte, kredi sicil affına her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Borçlarından dolayı icralık olmamış, yasal takibe alınmamış birçok vatandaş yine de kredi almakta zorlanıyor. İçinde bulunduğumuz 2017 yılında milyonlarca vatandaşa rahat bir nefes aldırması beklenen bu af, tüm borçlulara müjde olarak geliyor. Eğer daha önce aldığınız ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi nedeniyle gecikmeler ve buna bağlı olarak da bankalar ile sorunlar yaşadıysanız, kredi ödemesi ile ilgili yaşadığınız bu sorunlar, yeni bir kredi için engel olmaktan çıkacak. Yine de mevcut borç durumu ve kredi notu da önemli olmaya devam edecek. Kredi sicil affının gelmesi ile birlikte, mevcut borçlarını ödeyen ya da önemli ölçüde azaltan vatandaşlar, artık daha rahat ve kolay bir şekilde kredi alabilecek.

Hükümetin torba yasa tasarısı içinde yerini alan kredi sicil affının Ocak ayı ya da önümüzdeki ay içinde resmi gazetede yayınlanması bekleniyor. Piyasaların durgunlaşması ve ekonominin daralması ile birlikte çıkacak olan kredi sicil affı ile piyasaların durumunun da iyileşmesi bekleniyor. Ocak ayı içerisinde bu affın çıkması durumunda, kara listede olan vatandaşlar borçlarını ödemeleri durumunda, bu kişiler beklemek zorunda kalmadan kara listeden çıkabilecek. Bu af, özellikle kara listede olanlar ve kredi notu çok düşük olan vatandaşlar ve şirketler için yeni bir şans anlamına geliyor. Geçtiğimiz günlerde kredi sicil affı ile ilgili bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı, geçmişteki borçlarından dolayı kara listeye alınan şirketler ve vatandaşlar için yeni ve beyaz bir sayfa açmak istediklerini söyledi.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 4 Ocak 2017 - 12:15:22

Benzer Konular

Yukarı Çık