Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi almak isteyen herkesin bilmek istediklerinden biri de kredi çekme şartlarının neler olduğudur. Kredi almak günümüzde oldukça zorlu bir yol olarak kabul edilebilmektedir. Çünkü ne yazık ki her banka kişilere istediği miktarda krediyi vermemektedir. Bunun sebepleri olarak da kişinin bankalar tarafından belirtilmiş olan şartlara uymuyor olmasından kaynaklanmaktadır. Kredi almak isteyen kişi bankalar tarafından ortaklaşa belirlenmiş olan belirli şartlara haiz olmak yani bu şartları tutturmak durumundadır. Buna da kısaca “kredi alabilme şartları” adı verilmektedir.

Kredi Çekme Şartları

Kredi Şartları Nelerdir

Kredi Şartları Nelerdir

Kredi alabilmek için başvuru yapan kişinin reşit olması esastır. Aksi takdirde bankalar bu kişilere kredi sağlamaktadır. Lakin bazı durumlarda özellikle öğrenci kredilerinde kişilerin anne ya da babası kendilerine kefil olarak kredi alabildikleri de gözlemlenmektedir. Kredi almak isteyen kişilerin tutturması gereken bir diğer şart da düzenli bir sigortaya sahip olmasıdır. Herkesin bildiği üzere ülkemizde sigortası bulunmayan vatandaşlar çok zor şartlar altında kalmakta, hastanelerde muayene olmak için dahi çok yüksek ücretler ödeyebilmektedirler. Bu sebepten ötürü kredi almak isteyen kişinin bu borcu ödeyebilir bir maddi durumunun olması gerekmektedir. Sigorta da isminden de anlaşılacağı üzere kişiye bir nevi garanti hizmet sunduğundan ötürü sigortanın olması bankalar açısından büyük ne taşımaktadır. Bir diğer gereken şart ise kişinin gelir belgesidir. Buna gelir matrah belgesi adı da verilmektedir. Gelir belgesi bulunmayan kişiye de kredi desteği sağlanmaz. Bunun en büyük edenlerinden birisi de kişinin kredi çekerken ne kadar bir tutar çekeceğinin bankalar tarafından bilinmemesi ve kişinin almış olduğu bu borcu ödeyip ödeyemeyeceğinin belirlenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişinin maaşının %75i almış olduğu krediyi ödeyebilmesi için yeterli olmaktadır. Bankalar çeşitli faiz ve vade opsiyonları tanıyor olsa da kısaca bu durum bir faiz ödeme işidir ve kişinin ödeyeceği faiz maaşından fazla olursa vatandaşın mağdur olması içten bile olmayacaktır. İşte bu sebepten ötürü kişiler kredi alırken bankalar bu şartları tutturmalarını beklemektedirler. Bir diğer şart da sicili olabilmektedir. Sicil adını verdiğimiz olay da banka kredi puanları aracılığıyla kısa bir süre içerisinde kontrol edilebilmektedir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 14 Ağustos 2016 - 11:19:05

Benzer Konular

Yukarı Çık