Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Risk Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi notu sorgulamak için Findeks kurumsal internet adresine giriş yapan vatandaşların sıkça karşılaştığı bir terim var: “kredi risk raporu“. Ne olduğu ile ilgili adından bazı tahminler yapmak zor değil, ama aslında ne kadar önemli olduğunu bir çoğumuz bilmiyoruz. Hem kişi hem de kurumlar için hazırlanan bu rapor, kredi kartı ve kredi ödemeleriniz ile ilgili olarak hazırlanan bir rapordur. Kredi kartınızın borçlarını ödeme düzeniniz, ne kadar borcunuzun kaldığı, kredi ve kredi kartı borçlarınızı gününde mi yoksa geciktirerek mi ödediğinizin bilgileri de yine bu raporda yer almaktadır. İhtiyaç, ev ve araç kredileri ile kredili mevduat hesapları ve kredi kartı ile ilgili bilgilerden oluşan bu rapor, kredi notunu yükseltmek için mutlaka alınmalıdır.

Ayrıca son dört yıllık süreçte, kişinin adına kayıtlı cep telefonu, elektrik, su gibi faturaların ödeme düzeni de bu raporda yer almaya başlamıştır. Kredi risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu’ndan alınmaktadır ve kredi başvurusu yaptığınızda bankalar kredi vermeden önce bu rapora bakarlar. Findeks.com adresine kredi notu sorgulamak için giriş yaptığınızda, bu sorgulama işlemine ek olarak 4 TL daha ödeyerek risk raporuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca İş Bankası ya da Akbank müşterisiyseniz, bankanızın internet şubesi ya da mobil şubeden 7 TL ödeyerek bu raporu alabilirsiniz.

Kredi Risk Raporu Neden Önemlidir?

Bu rapor, kredi ve kredi kartı ile fatura borcu ödemelerinizi gösteren ve risk durumunuzu açıklayan bir rapordur ve kişinin kredi notunun neden düştüğünü ya da nasıl yükseltebileceğini görmesi için mutlaka alması gerekir. Birkaç ay gibi yakın bir zaman dilimi içerisinde kredi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, bu süreçte puanınızı izlemek ve risk raporunuzu gözden geçirmek yararınıza olacaktır. Böylece neyi nasıl yapacağınızı da daha iyi görmüş olursunuz. Aktif olarak devam eden ve son 5 yıllık dönemde kapanmış olan kredi ve kredi kartlarınıza ilişkin ödeme geçmişini gösteren kredi risk raporu, bankalar açısından oldukça önemlidir. Finansal durumunuzu en doğru şekilde gözlemleyebilmeniz için kredili bankacılık ürünlerine ait güncel bilgileri detaylı olarak veren bu raporda; kullandığınız tüm kredilerin aylık ödeme düzeni, kredi kartı ödeme düzenini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Risk Raporu Nasıl Alınır?

Findeks kredi notu, Türkiye kredi notu ortalamasına göre durumunuz, not trendi gibi bilgilere ulaşabileceğiniz kredi risk raporunuzu almak istiyorsanız; ilk olarak Findeks.com adresine giriş yapın. Anasayfada yer alan üst menüde ürünler menüsünden Risk raporunu seçin. Açılan sayfada” kullanmaya başlayın” bağlantısına tıklayın. Bu kez karşınıza “hemen satın al” bağlantısı çıkacak. T.C kimlik numaranız ve cep telefonunuz ile sisteme giriş yaptıktan sonra 4 TL+ KDV, toplamda 4,72 TL ödeyerek kredi risk raporunuza ulaşabilirsiniz. Daha uygun ücretlendirmeler için Findeks adresinde yer alan ürün paketlerinden de yararlanabilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 11 Ocak 2017 - 8:43:40

Benzer Konular

Yukarı Çık