Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Red Nedeni 11 Ne Demek?

Red nedeni 11 ne demek? Şirketlerin marka değerleri için başvurdukları KHK tarafından düzenlenmiş olan bir sistemdir. KHK tarafından düzenlenen bu sistemde, ilk fıkrasında 11 adet gerekçe bulunur. Yani markanızın adı ya da bir ürünü markalaştırmak için başvurduğunuzda, red 11 yanıtını alıyorsanız, başvurunuz birinci fıkrada yer alan maddelerden bir ya da bir kaçı nedeni ile reddedilmiş demektir.

Markanızı tescillemek istediğinizde, marka tescil başvurunuz ATAD’a iletilir. ATAD, başvurunuzu yasalara göre değerlendirir. Olumlu ya da olumsuz sonucu bu şekilde alırsınız. 7. maddenin koşullarına uymuyorsanız eğer, bu anlamda iki çeşit karşılaştırma yapılır. Bu karşılaştırma dar ve geniş olarak adlandırılır. Dar alanda karşılaştırmada, tüketicilerin hizmetlerin ya da malların değeri konusunda anlamında yanılmasıdır.

Kredi Kartı Reddedilme Nedenleri

Geniş alanda karşılaştırma da ise, tüketicilerin başka bir marka ile herhangi bir anlamda karşılaştırma, bağdaştırma ihtimali olarak açıklanabilir. Red 11 yanıtı alıyor iseniz, hizmetiniz ya da ürününüz ile ilgili bir kural ihlaliniz vardır, anlamına gelir. Bu yüzden, kurumdan gerekçesini öğrenip, tüzüğe uygun olarak düzenleyip, tekrar başvurunuzu yapabilirsiniz.

Red Nedeni 11 Ne Demek

Yapı Kredi red nedeni 11 nedir? Bilindiği gibi bankalarda, yapılan tüm işlemler için bir kod bulunur. Bu kodlara göre de bankalardan işlemlerinizin onaylanıp onaylanmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kodlar arasında en çok bilineni ise, red 51’dir. Red 51 kodu hesabınızda yeterli bakiye olmadığında alınan hata kodudur. Örneğin bir alışveriş yaptığınızda kredi kartınız ya da hesap kartınızla çekim yapmak istediğinizde, slipte red 51 yazıyorsa, alışverişinizi ödeyecek kadar nakit paranızın olmadığının kodu red 51’dir. Bankalar tarafından işlemlerin bu şekilde kodlanması, banka işlemleri arasında kolaylık sağlanmasına imkan tanır. Örneğin slipte uzun uzun işlemin neden onaylanmadığını yazmak yerine, kısa bir kodla tüm işlem özeti öğrenilebilir. Pek çok kod bulunmasına rağmen en çok karşılaşılan kodlar red 51 ve red 11 kodudur.

Kategori: Genel, Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 10 Aralık 2015 - 4:50:09

Benzer Konular

Yukarı Çık