Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur?

Tüketicilerin bir kısmı, bankalardan kullanmış olduğu kredilerin aylık taksitlerini ödemekte zorluk çekmektedir. Tüketicilerin, hesapta olmayan harcamaları aylık bütçesini zorlamaktadır. Bu zorluklar bazen kredi taksit ödemelerinde gecikmeye sebep olmaktadır. Kredi taksidi 1 gün gecikirse ne olur gibi sorular tüketicyi tedirgin etmektedir.

Kredi Ödemesinin Gecikmesi Durumunda Uygulanan Hukuki Süreç

2005 yılında tüketici ve bankalar arası ilişkileri düzenlenmesi amacı ile yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliğine göre, iki kez üst üste kredi taksit ödemesi yapılmaması durumunda, banka borcun tamamını sizden talep etme hakkına sahiptir. Bankalar müşterilerini kaybetmemek için, bu yönetmeliğin ilgili maddelerini, üç kez üst üste kredi taksidi ödenmemesi durumunda yürürlüğe sokmaktadır. Tabi bu durum bankanın inisiyatifindedir. Geciken kredi ödemesi için bankalar, tüketiciye gecikme faizi uygularlar.

Gecikme Faizi

Kredi taksidi veya kredi kartı ödemelerinde, yaşanılan gecikmeler üzerine uygulanan gecikme faizi yasaldır. Gecikme faizi, kullandığınız kredi faiz oranının %30 fazlasına kadar uygulanabilmektedir. Örneklendirirsek, kullandığınız kredinin faiz oranı %1 ise, gecikme faizi de %1,30 olur. Bu durumda, % 1 kendi kredinizin faizine, % 1,30 gecikme faizini de eklersek, toplamda % 2,30 faiz ödemek zorunda kalırısınız.

Kredi gecikme faizi hesaplaması yaparken unutmamanız gereken, faiz hesaplamalarının aylık yapıldığıdır. Bir aylık gecikmede ortalama % 2,30 faiz öderken, kredi ödemelerinizi daha da geciktirirseniz, aylık faiz oranları katlanarak büyüyecektir.

Geciken Kredi Ödemelerinin Kredi Notuna Yansıması

Kredi gecikmeniz tüm bankaların kullanmış olduğu sistemde gözükeceğinden, kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Yeni kredi veya kredi kartı başvurularınızda bankalar, ilk kredi notunuza bakacaktır. Banka kredi notu düşüşü, ileride kullanacağınız bankacılık ürünlerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu olumsuzluğu gidermek, yani kredi notunuzu yükselmek zaman alacaktır.

 

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 9 Ekim 2017 - 6:03:37

Benzer Konular

Yukarı Çık