Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notunun Düşmesi Ne Demek?

Kredi Notu Neden Düşer

Nakit kullanmak hayatımızdan neredeyse çıkmak üzere, kredi kartları tüm nakit harcamaların yerine kullanılmaktadır. Artık kazandığımız paranın en büyük kısmını kredi kartlarımıza yatırmaya başladık. Neredeyse bir çoğumuz nakit parayı hiç göremez hale geldik.

Bankalardan kredi almak veya kredi kartı almak için bir kredi notuna ihtiyacınız vardır. Son yıllarda kredi kartlarını kazandıklarının çok üzerinde harcayanlar için çıkartılmak zorunda kalan kredi notu tüm bankalar tarafından kullanılıyor.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kullanmaya başladığınız kredi kartlarınızı veya banka kredinizi zamanında ödememeniz kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Kredi notunuzun düşmesi de tüm bankaların size kredi ve kredi kartı vermemesine sebep olur.

Kredi notunu okul puanı ortalaması olarak da düşünebilirsiniz. Yani ödeme ortalamanız yüksek ise kredinizi alırsınız, yüksek değilse kredi alamazsınız. Kredi notunuz yeni bir işe girmek istediğiniz zaman bile araştırılır. Eğer kredi notunuz yüksek ise işe alımınız o kadar kolaydır. Kredi notunuzun düşme nedeni nedir? Kredi notu neden düşer?

Kredi Notu Düşmesi

  • Kredi borçlarını ödemekte geciktiyseniz, kredi notunuz düşmüş olabilir.
  • Kredi kartınızın her ay rutin olarak yaptığınız ödemesini bazı zamanlar minimum olarak ödüyorsanız.
  • Bir kredi kartınızı tam zamanında ödüyorsunuz fakat diğer kredi kartlarınızı ödemekte gecikiyorsanız.
  • Faturalarınızı zamanında ödemiyorsanız da kredi notunuz düşecektir.
  • Çek ve senet ile iş görüyorsanız, çekiniz veya senediniz karşılıksız çıktığında çeki verdiğiniz kişi eğer kaydettirirse kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

//www.kredisorgulama.org/kredi-notu-neden-duser-kredi-puani-yukseltme-yollari

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi notunuzu yükseltmek elbette ki sizin elinizdedir. İsterseniz düşmüş olan kredi notunuzu hemen yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için olan işlemler oldukça kolay. Yükseltme işlemleri de bankalar aracılığı ile yapılmakta.

Kredi notunuzu yükseltmek için yine borçlarınızı hızlı ödemekten geçiyor. Eğer belirli bir zaman içinde kredi yüzünden başınız yandıysa kredi kartına ve kredilere biraz ara vermenizi tavsiye ediyoruz. Bir müddet beklemeniz sizin için iyi olacaktır. Kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz?

Ödemelerinizi zamanında yapın: Kredi kartlarınızın ve kredilerinizin ödemelerini bir gün dahi geciktirmeyin. Kredi kartlarınızı ve kredinizi zamanında ödemeniz kredi notunuzu yükseltecektir.

Taşınamaz mallarınızı ipotek ettirin: Taşınamaz mallarınızı kredi karşılığı için ipotek ettirmeniz de kredi notunuzu yükseltir. Fakat kazancınızın ödemelerine yetmeyeceğine inanıyorsanız bunu gerçekleştirmeyiniz, zira siz borcunuzu ödemeyince banka ipotekli malınızı elinizden alabilir.

Tek kredi: Birkaç bankada birden fazla borcunuz varsa, tek bir bankadan borç alarak tüm borçlarınızı kapatın sonra borç aldığınız bankanın kredisini büyük taksitler halinde ödeyin.

Fazladan kredi ve kredi kartı: Kredi notunuzu yükseltmek için birkaç bankadan krediye başvurabilirsiniz. Kredileri alıp almadığınız kredi notunuzun yükselmesine bir katkısı yoktur sadece kredi isteğiniz önemlidir. Farklı bankalardan kredi kartı talebi de kredi notunuzun yükselmesine sebep olur.

Aylık kredi ödemesi: Kredi ve kredi kartlarının ödemelerini bütçenize göre yapılandırın, bütçenizin dışında kredi almanız kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

En önemlisi geri ödemesini yapamayacağınız kredilere sahip olmak istemeyin.  Ödeyemeyeceğiniz kredileri almanız bankalar tarafından kara listeye girmenize sebep olabilir. Kara listeye giren kredi kartı kullanıcıları 5 yıl süreyle hiçbir bankadan kredi kartı ve kredi talebinde bulunamazlar.

İlgili Bağlantılar

  1. Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar
  2. Kredi Notu Öğrenme

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 13 Eylül 2016 - 3:36:20

Benzer Konular

Yukarı Çık