Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Notunu Yükseltmek İçin 5 Öneri

Düşük bir kredi notu; kredi ya da kredi kartı başvurusundan ev, ofis ya da araba kiralamaya kadar birçok sektörde işinizi zorlaştırır. Özellikle bankacılık işlemlerinde kredi notu oldukça önemlidir. Yeni bir araba satın almak, ev sahibi olmak ya da acil nakit ihtiyaçlarınız için yapacağınız kredi başvurusunda ilk bakılacak kriter kredi notunuz olacağından; kredi notunun düşük olması riskli bir durumdur. Peki, kredi sicilinizi olumsuz etkileyen düşük bir kredi notunu yükseltmek için ne yapmalı?

1) Kredi Kartını Doğru Kullanın

Bunu yapabilmek için kredi kartının borçlanma değil bir ödeme aracı olduğunu unutmayın. Yani kredi kartınızı ay sonu yaklaşırken bütçedeki açığı kapatmak için borçlanma aracı olarak değil, taksitli alışverişleriniz için bir ödeme aracı olarak kullanmalısınız. Kredi kartı limitinizin maksimum %70’ini kullanın. Kartınızın limitini her ay sonuna kadar doldurmayın. Kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerden biri yanlış kredi kartı kullanımıdır. Harcamaları yaparken, ay sonu asgari tutarı öderim diye düşünmeyin ve kredi kartı ekstresinde yazan dönem borcunun tamamını ödemeye çalışın. Son ödeme tarihi konusunda da dikkatli davranın. Kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinden önce ödemeniz, kredi notunu yükseltmek için en doğru adımlardan biridir.

2) Borçlarınızı Azaltın 

Kredi notunu düşüren etmenlerden biri de borçlarınızın gelirinize oranıdır. Eğer mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınız kredi limitinize oranla yüksek bir durumdaysa, bu kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Kredi notunu yükselten faktörler arasında borçları kapatmak önemli bir adımdır. Borçlarınızı önemli ölçüde kapattığınızda kredi notu grafiğinizin de yukarı hareket ettiğini göreceksiniz.

3) Faturalarınızı Zamanında Ödeyin 

Kredi notunu genellikle kredi ve kredi kartının etkilediği düşünülse de, adınıza kayıtlı faturalar da en az diğerleri kadar önemlidir. Gecikmiş cep telefonu faturası, 2 dönem ödenmemiş elektrik faturası, ödemesi geç yapılan su faturası derken adınıza kayıtlı faturalardaki gecikmeler kredi notunuzu düşürebilir. Kredi notunu yükseltmek için adınıza kayıtlı faturaları zamanında ödemeye dikkat edin, gecikmeye düşürmemeye çalışın.

4) Sık Başvuru Yapmayın 

Sık aralıklarla yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları kredi notunuzu olumsuz etkiler. Mevcut borcunuzu kapatmak için yeni bir kredi başvurusunda bulunmak, reddedildiğinde başka bir bankaya yeni başvuru yapmak, üst üste olumsuz değerlendirilen kredi ve kredi kartı başvuruları kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Kredi notunu yükseltmek için yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce birkaç ay geçmesini beklemeli ve mevcut borç durumunuzu düzenlemelisiniz.

5) Banka Hesabınızı Kullanın 

Bankalara güven vermenin en etkili yollarından biri, bankacılık işlemlerini sık kullanmaktır. Banka hesabınız varsa, bu hesabı düzenli olarak kullanmaya çalışın. Ödemelerinizi nakit yapmak yerine, maaş hesabınıza bağlı banka kartından yapın. Düzenli olarak banka hesabınıza para yatırın, birikim yapmaya çalışın. Ayrıca kredi kartınızı da kullanın. Çünkü bu, kredi notunu yükseltmek için hiç kredi kartı kullanmamaktan daha iyi olacaktır. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili olarak şu yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 8 Ocak 2017 - 10:09:34

Benzer Konular

Yukarı Çık