Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 12 Öneri

Kredi notunuz düşük mü? Bankalar, kredi başvurularını olumsuz mu değerlendiriyor? Kredi kullanımında bankaların ilk baktığı kriter olan banka kredi notu, riskli durumda olduğunda başvurular olumsuz değerlendirilebilir. Kredili bankacılık ürünlerinden taksitli elektronik eşya alımına, ev kiralamadan lüks araba kiralamaya kadar birçok sektörde kredi skorunun riskli olması size sorun yaratır. Peki, kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekiyor? Kredi riskinizi azaltmak için ne yapmanız gerektiğini bilemiyorsanız, bu 12 öneriyi değerlendirebilirsiniz…

1) Borçlarınızı Düzenleyin

Kredi notunu yükseltmek için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri borçlarınızı düzenlemektir. Çekmiş olduğunuz kredi ve kullandığınız kredi kartlarının toplam borcunu azaltın.

2) Hesaplarınızı Gözden Geçirin

Daha önce açtığınız ve kullanmadığınız banka hesaplarınız mı var? Kullanmadığınız hesaplarınız varsa kapatın ve aktif olarak kullandığınız hesap ya da hesapları kullanın.

3) Ödemelerinizi Takip Edin 

Kredi borcunuzun taksitini, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini iyi takip edin. Bir yerlere not almanıza rağmen unutuyorsanız ajandanıza kaydedebilirsiniz. Ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce yaparsanız, birkaç içinde kredi notunuz artış gösterecektir.

4) Bankacılık Ürünlerini Kullanın 

Kredi kartları, vadeli hesaplar, altın ya da birikim hesabı gibi bankacılık ürünlerini kullanmanız, sizi aktif bir banka müşterisi yapar. Bu da kredi notunu yükseltmek için oldukça yararlı olacaktır.

5) Otomatik Ödeme Talimatı Verin 

Cep telefonu, elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarınızı elden yatırmak yerine kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verin.

6) Sık Başvuru Yapmayın 

İnternetten ya da SMS ile yapacağınız kredi başvuruları da bankaların sisteminde görünmektedir. Bu da, KKB’nin kredi puanınızı düşürmesine neden olur. Kredi notunu yükseltmek istiyorsanız, 6 ay boyunca hiç kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmayın. Skorunuzun olumlu etkilendiğini göreceksiniz.

7) Risk Raporunuzu Takip Edin 

Nerede sorun olduğunu gözlemlemek için düzenli olarak risk raporunuzu alabilirsiniz. Böylece kredi notunu yükseltmek için hangi alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerektiğini bulmanız daha kolay olur.

8) Kredi Kartı Limitinizi Doldurmayın 

Kullandığınız kredi kartının limitinin ne kadar olduğu fark etmez. İster 1000 TL’lik bir kartınız olsun, isterseniz de 50 bin TL. Kartınızın tüm limitini doldurmanız, kredi puanına olumsuz yansır. Aylık kredi kartı kullanımınız kart limitinizin %70’ini geçmemeli.

9) İstikrarlı Olun 

Borç ödemeleriniz konusunda istikrarlı olun. Bir ay zamanında ödeyip diğer ay geciktirmeniz, bir sonraki ay da kredi kartınızın yalnızca asgarisini ödemeniz, ödemeler konusunda sıkıntılar yaşadığınızı gösterir ki bu kredi notu ve riski durumu açısından hiç iyi değildir.

10) Toplam Borcunuzu Azaltın 

Kullandığınız ihtiyaç kredileri varsa, yeni bir kredi çekmeden önce borcunuzu bitirmeye özen gösterin. Yeni bir kredi alabiliyor olsanız bile, kredi borcunuz varken yeni bir başvuru yapmanız kredi notunu etkileyip düşürebilir.

11) Düşük Limitli Bir Kredi Çekin 

Kredi notunuz geçmiş kredi gecikmelerinizden dolayı düşük mü? O halde kredi notunu yükseltmek için yeni, düşük limitli bir kredi çekin. Örneğin 3000 TL 12 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi alın. Ödemelerini aylık, mutlaka ödeme gününde yapmış olun. Bir gün bile geciktirmeniz risk raporunuza olumsuz yansır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 10 Şubat 2017 - 7:40:11

Benzer Konular

Yukarı Çık