Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Kredi notu düşük olan tüketicilerin skorunu çok hızlı yükseltmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı internet siteleri ve bazı firmalar size bu konuda belli bir ücret karşılığında yardım edeceğini söyleyebilir ancak bunların birçoğu büyük bir yalandan ibaret. Kredi notu, borsa grafiği gibi bir anda yükselip, bir anda düşebilen bir not sistemi değildir. Bankalardan aldığınız hizmetleri kullanış biçiminiz ve finansal durumunuza göre yavaş yavaş yükselir. Özellikle çok riskli grupta olan ve daha da kötüsü kara listede olan bir tüketicinin kredi notunun yükselmesi, sabır, düzen ve uzun bir süreç ister. Kredi notunu hızlı yükseltmek oldukça zor olsa da, 6 aylık bir süreçte notunuzu önemli ölçüde yükseltebilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Öncelikle mevcut borç durumunuz ve bu borçları ödeme konusunda dikkatli olmalısınız. KKB(Kredi Kayıt Bürosu) tüm düzenli ödemelerin ve gecikmelerin kaydını tutar. Siz üst üste ne kadar ödeme geciktirirseniz, adınıza açılan kayıtta o kadar negatif işlem görülür ve bu durum kredi puanınıza da yansır. Yıl içinde birkaç kez asgari ödeme tutarını ödeyebilirsiniz. Ancak kredi ve kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinden önce ödemeye özen göstermelisiniz. Bu durum, 6 ay boyunca düzenli hale geldiğinde, kredi notunuz kendiliğinden 200-300 puan artış gösterebilir. Tabi kredi notunu yükseltmek için yapabilecekleriniz bu kadarla da sınırlı değil. Finansal durumunuzu ve kredilendirilebilirliğinizi etkileyen yalnızca kredi ve kredi kartı borcu ödemeleriniz değildir. Adınıza kayıtlı cep telefonu, elektrik faturası gibi faturaların düzenli ödeniyor olması da oldukça önemli. Bunlara ek olarak bankada bulunan hesabınızın durumu, bankacılık ürünlerini ne sıklıkla ve ne ölçüde kullandığınıza da dikkat etmelisiniz.

Banka hesabını aktif olarak kullanan ve düzenli olarak hesabına para giriş çıkışı olan tüketicilerin kredi notu da yükselir. Hiç kredi kartı ya da banka hesabı kullanmayan bir vatandaşın kredi notu, banka hesabını düzenli kullanan birine göre daha düşük olacaktır. O nedenle kredi notunuz düşük olduğu için kredi alamıyor olsanız bile, kredi notunu yükseltmek için bir banka hesabı açabilirsiniz ya da mevcut banka hesabınızı daha çok kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu hesaba otomatik ödeme talimatı vermek, ev kiranızı bu hesaptan ödemek, birikimlerinizi bu hesaba yatırmak ve harcamalarınızı bu hesaptan yapmak, düzenli bir banka hesabı kullanıcısı olduğunuzu gösterir ve bu da zaman içinde kredi puanınıza olumlu yansıyacaktır. Vadesiz hesabın yanı sıra, vadeli hesap ya da döviz hesabı kullanmak da kredi skorunu yükseltmek için önemlidir. Eğer kredi alabiliyorsanız, düşük miktarda bir kredi alıp, ilk vadesi geldiğinde tüm borcu kapatabilirsiniz. Bu da kredi notunuzun yükselmesi için etkili yöntemlerden biridir. Geçmişte yaptığınız düzensiz ödemeler nedeniyle kredi notunuz Türkiye ortalamasının altına düştüyse, kredi almanız da zorlaşabilir. Bu durumda bir an önce kredi sicilinizi düzeltmek ve kredi notunu yükseltmek için bu adımları uygulamaya başlamalısınız. Konuyla ilgili olarak şu yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 27 Aralık 2016 - 5:23:38

Benzer Konular

Yukarı Çık