Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Notunu Düşüren 5 Alışkanlık

Finansal bir puanlama sistemi olan kredi notu, yine sizin finansal davranışlarınıza göre belirlenmektedir. Peki, kredi notunuzu Türkiye ortalamasının altına düşüren faktörler neler? Hangi alışkanlıklarınız kredi puanınızı düşürüyor? İşte 0 5 alışkanlık…

1) Kredi Kartı Limitini Doldurmak 

Kredi kartınızın limitini doldurmak sadece sizi borç ödeme döneminde değil, bankaların gözünde de sizi zor duruma düşürüyor. Taksitli alışveriş yapmak için aldığınız kredi kartınızı borçlarınızı kapatmak, ay sonunu getirebilmek için kullanıyorsanız kredi notunuz da düşüş gösterir. Bu nedenle kredi kartınızın limitini maksimum %70 oranında kullanmalı, ödemelerinizi de mutlaka borcun tamamını ödeyerek yapmalısınız.

2) Asgari Tutar

Kredi kartı ile ilgili bir diğer madde de kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemeyi alışkanlık haline getirmenizdir. Kredi kartı limitiniz gelirinizi aşıyorsa ve toplam borcu ödemekte zorlanıyorsanız, 1 takvim yılı içerisinde gecikmeye düşmemek için 1-2 kez asgari tutarı ödeyebilirsiniz ancak bunu sürekli yapmanız, kredi notunun düşmesine neden olur.

3) İş Durumu

Eğer çalışmıyorsanız, kredi notunuzun da yüksek olması biraz zordur. Çünkü kredi verme kriterlerinde ilk olarak bankalar sizin gelir durumunuza ve çalışma durumunuza bakarlar. Bu nedenle uzun bir süre çalışmamayı alışkanlık haline getirmeniz de kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır.

4) Faturaları Geç Ödeme

Cep telefonu faturanız ve adınıza kayıtlı faturaların ödemesini bir dönem geriden mi yapıyorsunuz? Bunu uzun bir süre yaptığınızda kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kişinin adına kayıtlı faturaları düzenli ödemesi de sandığınızdan daha önemli bir kriterdir. Bu nedenle faturaları geç ödemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, kredi notunuz da bundan olumsuz etkilenebilir.

5) İnternetten Sık Sık Kredi Arama

Paraya ihtiyacınız olduğu dönemlerde internetten sık sık kredi mi arıyorsunuz? Eğer öyle yapıyorsanız ve başvurularınız da olumsuz değerlendiriliyorsa, kredi siciliniz bundan olumsuz etkilenir ve kredi notunuz düşer. Olumsuz değerlendirilen bir kredi başvurusunun üzerinden fazla zaman geçmeden başka bir bankaya daha başvuru yapmak ve aynı dönem içinde birkaç krediye başvuruda bulunmak kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notunu etkileyen faktörler ile ilgili olarak ayrıca şu yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 18 Ocak 2017 - 11:42:45

Benzer Konular

Yukarı Çık