Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notuna İtiraz Edilebilir Mi?

Reddedilen kredi başvurularının nedeni, kredi notunun düşük olmasıdır. Ülkemizde ortalama kredi notu 1400 civarında seyreder. Bu ortalamanın altında olan kredi notu kredi almak için yetersiz olabilir. Ödemeleri zamanında yaptığınız halde kredi notunuzun düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Bazen sistem kaynaklı hatalar nedeniyle ödeme yaptığınız halde gerekli bildirimler (KKB)Kredi Kayıt Bürosu’na iletilmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda kredi notuna itiraz edilebilir. Kredi notunun düşük olduğunu düşünüyorsanız banka aracılığıyla ya da KBB resmi web sitesinden kredi notunuza itirazda bulunabilirsiniz. Kredi notuna itiraz ederek, aynı zamanda Findeks risk raporuna da itiraz etmiş olursunuz.

kredi-notu-sorgulama-islemi.jpg

Kredi Notuna İtiraz Etmenin Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosu(KKB) Web Sitesinden İtiraz; Kredi notuna itiraz etmek için Kredi Kayıt Bürosunun resmi web sitesine girerek, Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) bölümünden itirazda bulunmanız mümkün. Son bir ay içersinde Findeks üzerinden veya bankalardan kredi notunuzu öğrenerek Findeks referans numarasını almanız gerekir. KKB aracılığı ile MİDES üzerinden itirazda bulunarak bir sonuç almanız mümkün. MİDES üzerinden itirazda bulunduğunuz takdirde yaklaşık 2-3 saat içinde itiraz değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmış olacaktır.

kredi-notu.jpg

Banka Aracılığı ile İtiraz; Kredi notuna itiraz etmenin bir diğer yöntemi ise bankalardır. Banka şubesine giderek de kredi notunuza itirazda bulunabilirsiniz. Bankalar bireysel müşterilerin kullandığı sistemi kullandığı için, bankanın kredi notuna itiraz işlemini gerçekleştirmesi sizin yapacağınız itiraz işlemi ile aynıdır. Referans numarası almak için sorun çıkmayacağından bankadan itiraz daha kolay gözükebilir. Fakat bireysel olarak Kredi Kayıt Bürosunun sitesinden MİDES ile kredi notuna itiraz etmek her zaman daha kolaydır. Aynı zamanda daha çabuk sonuç verir. Banka şubeleri kredi almak için itirazda bulunmanız halinde yardımcı olacaktır. Aksi halde sadece itiraz için ilgilenmeyebilirler.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 30 Ekim 2017 - 10:44:16

Benzer Konular

Yukarı Çık