Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Bankaların en önemli gelir kaynakları arasında krediler yer almaktadır. Bankaların verdiği bireysel veya kurumsal krediler önemli bir fon kullandırma yöntemidir. Bu nedenle de bankaların kredi verebilmek için çeşitli çalışmaları vardır. Krediler farklı çalışmalar ile her kesime uygun hale getirilmektedir. Bu aşamada önemli olan müşteriyi kredi almaya ikna edebilmektir. Ancak bankalar müşteriyi ikna etme konusunda artık herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. Çünkü insanlar artık ek ihtiyaçlarını ve hatta bazı günlük ihtiyaçlarını bile kredi yolu ile sağlamaktadır. Yani bankaların talep ettiği kredi alma şartlarına uyum sağlamak neredeyse zorunludur. Bunların en başında da kredi notu gelmektedir.

Kredi Notu Nedir

Kredi notu veya kredi puanı olarak bilinen kavram finansal kuruluşlarla kişinin arasındaki alışverişlerin bir analizidir.  Bu ifade sayısal olarak ifade edilmektedir. Kredi notunun hesaplanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle bankalar kişiye kredi verirken kredi notunu baz almaktadır.  Kredi notu ile bankalar finansal risklerini göz önüne almaktadır. Farklı bankalardan kredi almak ayrı kredi notlarına sahip olmak anlamına gelmez. Her bankanın yararlandığı ortak bir veri tabanı bulunmaktadır. Bu veri tabanından bütün bankalar yararlanarak kişinin kredi notuna hemen ulaşabilmektedir. Bankalar kredi verirken riski göze almak istemezler. Riski azaltmanın da en önemli yolu da kredi verilecek kişinin kredi notunu bilmekten geçmektedir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Aralıkları Nelerdir

Kredi notu hesaplanırken farklı aralıklarda arasında puanlamaya tabi tutulurlar. Kredi puanlamasında ki en riskli gruptan en az riskli gruba doğru bir sıralama yapılmaktadır.  0-799 en riskli grup olarak bilinmektedir.  Bu puanlar arasında bir kredi notuna sahip olan kişinin kredi alması neredeyse imkansız olarak görülmektedir. 800-1299 arası olan kredi notu orta riskli grupta yer almaktadır. Bu grup için de bankaların kredi vermesi pek mümkün olmamaktadır. 1300-1499 arasında kredi notu olan kişiler az riskli grupta yer almaktadır. Bu kişilerin kredi alması söz konusu olabilmektedir. 1500-1699 kredi notu bu aralıkta olanların puanı iyi olarak adlandırılmaktadır. Bu grup içinde yer alanların kredi alması konusunda herhangi bir sıkıntı olmamaktadır. 1700-1900 arasında ki kredi puanlamasına sahip kredi notu sahipleri kredi alma konusunda asla sıkıntı yaşamamaktadır. Bankalar bu puanlar arasında ki kredi notu sahipleri için herhangi bir risk faktörü görmemektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir

Kredi notu bankalardan kredi almak için en gerekli şartlardan birisidir. Bu nedenle kredi almak isteyenlerin kredi notunu yükseltme yoluna gitmeleri gerekmektedir. Kredi notu oldukça kolay bir şekilde düşerken yükselmesi daha çok zaman almaktadır. Yani kredi notunun hemen yükselmesini beklemek yanlış olacaktır. İlk olarak bir kredi notuna sahip olabilmek için finansal kurumlarla alışverişin olması şarttır. Bankalar veya diğer finansal kurumlarla herhangi bir bağı olmayan kimselerin kredi notunun olması beklenemez. Kredi notunun yükselebilmesi için bankalarla olan borç ilişkilerine özen göstermek gerekir. Bankalarda bulunan hesapların sürekli hareket halinde olması önemlidir. Ancak kredi notunun yükselmesinde en önemli olan bankalardan alınan kredilerin veya kredi kartlarının düzenli ödemelerinin yapılmasıdır. Düzenli yapılan kredi kartı ve kredi ödemeleri ile kredi notu yükselmeye başlayacaktır. Özellikle düzenli yapılan borç ödemeleri kredi notunu yükseltmeyi sağlayacaktır. Kredi notunun düşmemesi için de kredi alırken birçok bankaya aynı anda başvuru yapmaktan kaçınmak gerekir. aksi halde kişi ihtiyacı olan kredi alamayacaktır.

Kredi Notunu Öğrenebilmenin Yolları Nelerdir

Kredi notunu öğrenmek için bankalara kredi başvurusu yapmak yeterli olabilmektedir. Kredi almak için başvuru sırasında kredi notu kesinlikle inceleneceği için kredi notu öğrenilebilecektir. Ancak herhangi bir kredi başvurusu yapmadan da kredi notunu öğrenmek mümkün olacaktır. Bunun için yapılması gereken ilgili kuruluşlara başvurmaktır. Kredi notunu öğrenebilmek için bazı operatörler özel olarak hizmet vermektedir. Ancak bunun için kurulmuş olan son derece güvenlikli sitelerde bulunmaktadır. Bu sitelerden oldukça düşük miktarlara kredi notu öğrenebilmektedir. Tabi ki kredi notunu öğrenmek bir ücret karşılığı olmaktadır. Ücretsiz kredi notu öğrenmek neredeyse mümkün olmayan bir durumdur. Bazı sitelerin kredi notunu öğrenme üzerine açılmış olması gerçekçi sonuçlar vereceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle kredi notunu öğrenmek isteyenler daha güvenlikli yolları tercih etmelidir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

 

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 8 Eylül 2016 - 8:00:14

Benzer Konular

Yukarı Çık