Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum Neden?

Kredi notu yüksek olmasına rağmen birçok tüketici, kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasından şikayetçi. Peki, yüksek bir kredi notunuz olmasına rağmen kredi alamıyorsanız bunun nedeni ne olabilir?

1)Almak İstenen Kredi Tutarı

Acil nakit ihtiyacınız var ve kredi almak için bankaya başvuruda bulundunuz. Her tüketicinin gelir ve borç durumuna göre belirlenen bir kredi üst limiti vardır. O nedenle, kredi başvurusunda “almak istediğiniz kredi miktarı” bölümüne bu limitin üstünde bir tutar girerseniz, kredi başvurunuz da olumsuz değerlendirilecektir. Bu durumda kredi notunuzun yüksek olması da pek fazla işe yaramaz. Ne kadar kredi alabileceğinizi merak ediyorsanız, pratik bir yolla şöyle hesaplayabilirsiniz; almak istediğiniz kredinin taksitleri, hane halkının aylık gelirinin yarısından fazla olmamalıdır. Tabi bu noktada kirada oturuyor olmanız, kredi kartı kullanmanız gibi faktörler de bu limiti düşürebilir ya da yükseltebilir.

2) Kredi Kartı Borçları

Başka bir kredi ödemeniz olmasa bile, kredi başvurusu yaptığınızda mevcut kredi kartlarınızın borçları, kredi almanızı engelleyebilir. Kredi notu yüksek olan vatandaşlar, kredi başvurusu yaptığında bu tip durumlar ile sıkça karşılaşıyor.  Örneğin toplamda 2000 TL limiti olan kredi kartlarınızın 1500 TL’sini kullandıysanız ve borcunuzu henüz ödemediyseniz, yapacağınız kredi başvurusu da olumsuz değerlenecektir. Tabi bu noktada aylık geliriniz ya da ek bir gelirinizin olması gibi etmenler de başvurunuzun değerlendirilmesinde etkili olacaktır.

3) Başka Borca Kefil Olma

Geçtiğimiz aylarda bir arkadaşınıza kefil olduysanız, kendi adınıza kredi başvurusu yaptığınızda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kefil olan bir tüketicinin kredi başvurusu yapması durumunda; kefil olduğu krediden kalan borç, kefil olunan kredinin ödeme düzeni gibi durumlar, sizin yapacağınız kredi başvurusunu etkileyecektir. Eğer kefil olduğunuz kredinin ödemeleri düzensizse ya da henüz borcu fazla ödenmediyse, yüksek bir kredi notunuz olsa bile, kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir.

4) Gelir Durumu 

Kullandığınız düşük limitli kredi kartının ödemelerini düzenli yapıyorsanız, kredi notunuz da yüksek olur. Ancak gelir durumunuza göre yüksek bir kredi tutarı için başvuru yaparsanız, kredi notu yüksek olsa bile başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir. O nedenle kredi başvurularında gelir durumu oldukça önemli bir kriterdir.

5) Başka Kredi Ödemesi 

Ödemesi devam eden bir krediniz varsa, yeni bir kredi başvurusu yaptığınızda önceki borcunuzun devam ediyor olması, yeni kredi alımını zorlaştırabilir. Bu noktada bir önceki, ödemesi devam eden kredinizin toplamda ne kadar borcu kaldığı önemlidir. Örneğin 36 ay vadeli bir kredi ödemenizin henüz 6 ayını ödemişken yeni bir başvuru yaparsanız, kredi başvurunuz reddedilebilir. Ancak son 1 yılın ödemesi kaldıysa, yapacağınız yeni kredi başvurusu onaylanabilir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 31 Aralık 2016 - 3:50:25

Benzer Konular

Yukarı Çık