Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Düşük bir kredi notunuz varsa, kredi ya da kredi kartı almanız oldukça zordur. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda, bankanın ilk bakacağı kriter yüksek bir kredi notunuz olup olmadığıdır. Türkiye ortalamasının altında, özellikle de orta riskli ve çok riskli gruptaysanız; düzenli bir geliriniz olsa bile banka size kredi verme konusuna çekimser yaklaşır. Düşük bir kredi notu ile başvuru yaptığınızda bankalar ya yüksek faiz uygular ya da size kredi vermeyecektir. Her iki durumda da sizin zararınızadır. Bu noktada kredi notunu yükseltmek, gelecek finansal ihtiyaçlarınız için oldukça önemli. Kredi notum nasıl yükselir? diye merak ediyorsanız, bu maddeleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

1)Kredi Kartı Borçlarınızı Kapatın

Kredi kartı kullanıyorsanız; ödeme alışkanlıklarınızın düzensiz olması kredi notunuzu düşürüyor olabilir. Aslında bu bir ihtimal değil kesin bilgidir. Sizin ödemelerinize ne oranda sadık olduğunuzun bir göstergesi olan kredi notu, kredi ve kredi kartı ödemeleri ile doğrudan ilişkilidir. Borcunuzun tamamını ödemekte zorlanıyorsanız; kartınızın dönem borcunu zamanında ödemeye dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Son ödeme tarihini bir gün bile geciktirirseniz, bu kredi raporunuza negatif olarak yansır. Bu negatiflerin artması da kredi sicilinize yansır ve zamanla kredi notunuzun düşmesine neden olur.

2) Başvuru Yapmaktan Kaçının

Çok acil ihtiyacınız olmadığı sürece kredi ve kredi kartı başvurusu yapmaktan kaçının. Yalnızca şubeden değil, internetten ya da SMS ile başvuru yapıyor olsanız, sık sık başvuru yapmanız kredi sicilinize olumsuz yansır. Ayrıca başvurularınızdan olumsuz sonuç alıyorsanız, bu da kredi notunuzun düşmesi neden olacaktır. Kredi notunu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken minimum 6 ay boyunca hiç kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamaktır. Bu puanınızı olumlu etkileyecek ve yükselmesini sağlayacaktır. En azından kredi notunuzu yükseltmeye çalışırken daha da düşük bir not ile karşılaşmanıza neden olmaz.

3) Düzenli Geliriniz Olsun

Çünkü düzenli geliriniz olduğunda kredi almanız da kredi kartı almanız da daha kolaydır. Bu durumda da kredi notunu yükseltmek için daha fazla şansınız ve yapabileceğiniz daha fazla şey olur. Ayrıca düzenli bir geliriniz olduğunda, varsa kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın ve daha önceden çekmiş olduğunuz kredi borçlarınızı da daha rahat ödemenizi sağlar.

4) Taksitli Nakit Çekim Yapmayın

Kredi kartınızın limitinden çok acil olmadıkça nakit çekim ya da taksitli nakit çekim yapmayın. Bunu yılda birkaç kez yapmanız sorun yaratmasa da, belli aralıklarla bunu yapmanız, sürekli nakit ihtiyacınız olduğu anlamına gelerek kredi notunuzun düşmesine ve kredi riskinizin artmasına neden olabilir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 5 Şubat 2017 - 9:00:43

Benzer Konular

Yukarı Çık