Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Güven ve itibar insanlar arası ilişkilerde çok önemli olduğu gibi, bankacılık açısından da temel noktalardan biridir. Bankacılık, müşteri ile banka arasındaki karşılıklı güven üzerine inşa edilmiştir. Siz bankaya ne kadar çok güven duyarsanız, o bankayla çalışmaya o kadar istekli olursunuz. Mevduatlarınızı, ödemelerinizi ve bankacılıkla ilgili olan diğer işlemlerinizi o banka üzerinden yapmayı tercih edersiniz. Aynı şekilde bankalar da güven duydukları müşterilerle çalışmayı, bu müşterilerine daha uygun koşullar sağlamayı tercih ederler.

Bankalar nezdinde güvenli ve güvenilir bir müşteri ise KKB’deki kayıtlarında bir olumsuzluk olmayan, Findeks notu yüksek ve düzenli bir gelir sahibi olan müşteridir. Burada esas olan müşterinin parasının çok olması değil, elde ettiği düzenli geliri ile ödemelerine gösterdiği sadakattir. Tüm bunların değerlendirilmesi de KKB tarafından çeşitli kriterler üzerinden yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda da ne kadar güvenilebilir olduğunuz, kredibilitenizin var olup olmadığı ortaya çıkar.

KKB’nin Kredi Değerlendirmesi Ne Demektir?

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), 1995 yılında bankalar ve finansal kuruluşlar arasında kredilerle ilgili ortak veri paylaşımının yapılabilmesi için Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) de desteğiyle kurulmuş bir şirkettir. Burada banka müşterilerinin geçmiş yıllarda kullanıp kapattıkları veya halen açık olan tüm kredili işlemlerinin verileri paylaşılmakta, bankalar müşterilerine kredi kullandırmadan önce bu sistem üzerinden finansal istihbarat yapmaktadır. Paylaşılan bu veriler müşterinin kredi geri ödeme düzenliliğinden tutun, kredilerindeki gecikme ve aksaklıklara kadar kredibilitiyi etkileyecek olan pek çok bileşenden oluşur. KKB bu ortak veri paylaşım platformunu günün gereklerine göre güncelleyerek, bu veriler ışığında kişilere kredi notu veren Findesk’i 2013 yılında kurmuştur. Artık bankalar KKB’de yaptıkları istihbaratla yetinmeyip, Findesk Kredi Notunu da kredi kullandırımlarında baz almaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Findeks, kredi notunuzu  belirlerken, son 5 yıl içinde kapatmış olduğunuz ya da kapanmayıp hali hazırda açık olan tüketici ihtiyaç kredileriniz, konut kredileriniz, taşıt kredileriniz, kredi kartlarınız ve kredili mevduat hesaplarınız dahil olmak tüm kredili işlemlerinizi inceler. Bu kredilere ait ödeme bilgilerinize, bunlara ait cari borçluluk durumunuza, kullanılabilir limitlerinize dair tüm verileri de biraraya getirerek sizin için bir kredi notu belirler. Bu notunuz  ne kadar yüksekse kredibiliteniz o kadar yüksek demektir.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalıdır?

Findeks Kredi Notu, 0 – 1900 arasında verilmekte olup, 5 farklı kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler çok riskli  (notunuz 0- 699 puan aralığında ise), orta riskli (notunuz 700-1099 aralığında ise), az riskli (notunuz 1100- 1499 aralığında ise), iyi (notunuz 1500- 1699 aralığında ise) ve çok iyi (notunuz 1700 ile 1900 aralığında ise) olarak belirlenmiştir. Notunuz “çok iyi” veya “iyi” ise kredi kullandırılmanızda bir sakınca yoktur. “Az riskli” veya “orta riskli” grupta iseniz kredi kullandırma konusunda bankanız sizden bir takım ek teminatlar isteyebilecek, bunun ardında belki kredinizi kullandıracaktır. Eğer ki “çok riskli” kategorisinde bulunan bir nota sahipseniz bu durumda kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 5 Ekim 2017 - 3:09:43

Benzer Konular

Yukarı Çık