Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Notum Düşerse Ne Olur?

Findeks.com adresinden kredi notu sorgulama yaptınız ve kredini notunuzun düştüğünü gördünüz? Peki, bu durumda ne olacak? Öncelikle kredi puanlamasının finansal alışkanlıklarınıza göre belirlendiğini bilmelisiniz. Bu durumda düşen kredi puanınız sizin sorumluluğunzdadır ve bir şeylerin ters gittiğini göstermektedir. Kredi notunu yeniden yükseltmek ise süreç isteyen bir şeydir ve finansal alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerektiğini gösterir. Eğer finansal alışkanlıklarınızda değişiklik yapmazsanız ve kredi notunuz düşmeye devam ederse günlük hayatınızda birçok alanda sorun yaşarsınız. Peki, kredi notu düşerse ne olur?

1)Kredi Başvurusu

Kredi puanınız düşüş gösterirken kredi başvurusu yaptığınızda başvurunun olumlu değerlendirilmesi oldukça zordur. Çünkü başvuru yaptığınız banka bunu risk olarak algılar ve size kredi verme konusunda çekimser davranır. Dolayısıyla kredi notunuz düşerse, en çok sorun yaşayacağınız kurum bankalardır. Özellikle kredi başvurularında bankaların ilk baktığı kriter de yine bu puanınızdır.

2) Kredi Kartı Başvurusu

Kredi başvurusundan sonra düşük bir kredi notu ile en çok sorun yaşayacağınız diğer bir durum da kredi kartı başvurularıdır. Kredi kartı almak her ne kadar kredi alımına göre daha kolay olsa da, düşüş gösteren kredi puanı ile kredi kartı almak da zorlaşır. Özellikle mevcut kredi kartı borçlarınızı düzensiz ödediğiniz için düşen bir kredi puanı ile karşı karşıyaysanız, yeni bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda da büyük ihtimalle olumsuz yanıt alırsınız.

3) Ev/Dükkan Kiralama

Bugün birçok ev sahibi, evini kiraya verirken talep ettiği belgeler arasında kredi notu raporunu da talep ediyor. Evi tanımadığı bir kişiye kiraladığında, ona güvenebileceği bir belgeye ihtiyaç duyuyor. Kiranızı ödeyip ödeyemeyeceğinizin teminatını almak isteyen ev sahibiniz sizden kredi risk raporunuzu ya da kredi puanınızı gösteren bir belge talep edebilir. Aynı durum dükkan kiralamak istediğinizde de karşınıza çıkabilir. Özellikle yüksek kiralı dükkan ve iş yerleri için kredi  puanınızın düşük olması riskli bir durumdur.

4) Araba Kiralama

Araba kiralamak istediğinizde bazı kurumlarda yalnızca nüfus kağıdınız yeterli olurken, büyük firmalar finansal alışkanlıklarınızı gösteren bir belge talep edebilir. Bu durumda kredi notunuzun düşük olması da araba kiralamanızın önüne engel olarak çıkabilir.

5) Taksitli Alışveriş

Kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından birçok elektronik mağaza ve GSM operatörü; kredi kartı olmadan taksitli alışveriş imkanı sunuyor. 18, 24 hatta 36 aya kadar vadelerle siz de kredi kartsız taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Bu noktada ise devreye kredi notu durumunuz giriyor. Kredi puanınızın Türkiye ortalamasının altında durumunda, taksitli alışveriş yapmanız da zorlaşır. Kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız ve kredi notunuz düşüş gösterdiyse, elektronik marketlerden taksitli alışveriş yapmak için sms ile başvuru yaptığınızda başvurunuz büyük ihtimalle olumsuz değerlendirilecektir.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 16 Ocak 2017 - 11:39:55

Benzer Konular

Yukarı Çık