Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Başımız sıkıştığında ve acil nakite ihtiyacımız olduğu zamanlarda eşten dosttan önce herkes ilk olarak bankaların kapısını çalar. Eğer bankaların belirttiği şart ve kriterleri taşıyorsanız, hiç sıkıntı yaşamadan ve beklemeden ihtiyacınız olan kredi ve diğer banka ürünlerini kullanabilirsiniz. Ancak eğer geçmiş dönemlere ait banka ürünü kullanımlarınızda (kredi, kredi kartı, kmh hesabı vs.), herhangi bir ödeme düzensizliği yada geç ödeme veya banka tarafından idari yada yasal takibe düşme yaşadıysanız bu sizin kredi notunuzu düşürür ve zamanla 0 a indirir.

Kredi notunun 0 olmasının bir diğer nedeni ise daha önce hiçbir bankacılık ürünü kullanılmamış olmasıdır. Bu şekilde daha önceden hiç banka ürünü kullanılmadıysa banka o kişinin ödeme alışkanlıklarını, ödeme durumunu veya nasıl bir müşteri profili olduğuna dair elinde bilgi bulamaz ve dolayısıyla da o kişinin bir kredi notu olmaz. Eğer sizde “kredi notum 0 ne yapmalıyım?” diyen kişilerdenseniz, kredi notu yükseltmek için ne gerektiği ile ilgili yazılmış olan yazılardan bilgi edinebilir veya direkt olarak bankalardaki bireysel müşteri temsilcilerine başvurabilirsiniz.

Kredi Notum 0 Nasıl Yükseltilir

İlk olarak çalışmak istediğiniz bankayı belirlemeli, daha sonra bu bankadan internet üzerinden veya şube aracılığı ile bir kmh hesaplı veya normal (o an için kmh hesabı açılmayabilir), bir banka hesap kartı almalısınız. Daha sonra kartınız elinize gelince hesabınıza aktif olarak para giriş çıkışı yapmalı ve hesabınızı aktif olarak çalıştırmalısınız. Bu işlemler sizin kredi notunuzu yavaş yavaş yükseltecektir. Hesap kartınızı bir süre bu şekilde aktif olarak kullandıktan sonra yine internet sitesi veya şubelerden kredi kartı başvurusu yapmalısınız.

Bilgi: Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi kartınızı da aldıktan sonra aylık yapmış olduğunuz harcamalarınızı kredi kartınız üzerinden yapmalı ve aylık ekstreniz kesildikten sonra yaptığınız harcamaları karta yatırmalısınız. Ancak şuna dikkat etmelisiniz; ekstreniz kesildikten sonra kart borcunuzun asgari yani minimum ödeme tutarını değil, kart borcunun tamamını kapatmalısınız. Aksi halde kredi kartınızın asgari ödemesini yapmanız kredi puanınıza bir katkıda bulunmaz. Sadece kart borçlarının tamamının ve zamanında kapatılması kredi puanının artmasında olumlu etkiye sahiptir.

Aynı yöntemi uygulayarak minimum 2 veya 3 ay sonra kredi notunuz belirli bir seviyeye yükselmiş olacak ve artık bankalardan kredi dahil kullanabilir seviyeye çıkmış olacaktır. Unutulmamalıdır ki bankalardaki kredi puanları, kişilerin bankacılık ürünlerini düzenli ve disiplinli olarak kullanmaları, ödemelerini zamanında yapmaları ve aksatmamaları dahilinde yükseliş gösterir ve banka nezdinde risksiz müşteri olarak görünürsünüz. Fakat ödemelerinizi aksatan, zamanında gerçekleştirmeyen veya eksik olarak ödeme yapan biriyseniz bankalarda yer alan kredi notunuz günden güne düşürülerek artık yeni bir banka ürünü kullanmanıza engel olacak sevilere düşer ve banka nezdinde artık riskli müşteri sınıfına dahil edilmiş olursunuz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 26 Eylül 2016 - 4:39:08

Benzer Konular

Yukarı Çık