Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Nedir, Nasıl Belirlenir?

Kredi notu nedir? Kredi notu neye göre belirlenir? Ülkemizde henüz çok taze bir kavram olan kredi notu kişilerin mali durumlarını ve bu durumlarına bağlı olarak kredilendirme derecelerini gösteren sayısal veridir. Aslında kredi notunun önemi çok yüksek olduğu için bu not son derece detaylı bir çalışma sonucu belirlenir ve sadece kişinin aylık gelirinden ibaret değildir. Gerçekleştirilen kredi notu hesaplamaişleminde kişinin mali varlıkları, eğitim durumu, çalıştığı pozisyonu, yaşı, medeni durumu, evli ise eşinin aylık geliri ve eğitim durumu, bankalar ile gerçekleştirdiği tüm çalışmalar incelenir. Bunun sonucunda kişinin maddi risk haritası belirlenir ve kredi ortalaması hesaplanmış olur.

>>> kredi notu sorgulama

Elde edilen kredi notune kadar tatmin edici olursa bankalardan kişinin kredi çekmesi ya da yüksek limitli kredi kartı alması o kadar kolaylaşmakta ve bu tip işlemleri çok daha kısa sürede bankalar tarafından sonuçlandırılmaktadır. Artık bankaların kişisel verilere çok daha kolay bir şekilde ulaşma imkânı bulunduğu için şimdiye kadar bankalar ile bir kere hesap yapan ya da sadece kredi kartı kullanan kişilerin bile kredi notları belirlenebilmekte ve bankalar bu kredi notlarına göre işlem yapmayı sürdürmektedir.

Yabancı ülkelerde kredi puanı risk haritasının belirlenmesinin yanı sıra borcuna sadık olan müşterilerin ödüllendirilmesi üzerine çalışmaktadır. Yani kredi puanı yüksek olan bireylere hem daha düşük faiz oranları ile kredi kullanma imkânı sunulmakta hem de kredi vadeleri müşterilerin taleplerine göre şekillendirilerek ödeme kolaylığı sunulmaktadır. Yine yatırım yapmak isteyen müşterilere bankalar daha yüksek mevduat faizleri ile hesap açmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda özel bankalar tarafından bu tip kampanyalar yürütülmekte olup bankaların kendi internet sitelerine eklemiş oldukları kredi notu sorgulamaekranları ile belirli bir ücret karşılığında insanlara kredi notlarını öğrenme fırsatı sunmaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 1 Eylül 2014 - 5:09:10

Benzer Konular

Yukarı Çık