Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Puanı Yükseltme Yolları

Kredi notu son dönemde oldukça popüler olan bir konudur. Çünkü artık kredi kullanabilmek için kredi notunun yüksek ya da düşük olup olmadığına bakılır.

Kredi notunun yüksek olması demek, gelirinize oranla kullanabileceğiniz kredi limitiniz dahilinde kredi kullanabilirsiniz demektir. Yani kredi limitiniz 50 bin lira ise, bu miktara kadar kredi kullanımı yapabilirsiniz demektir.

Kredi notunun düşük olması ise, kredi kullanmak için yeterli bir ödeme gücüne, istatiksel olarak sahip değilsiniz demektir. Bu nedenle artık insanlar kredi kullanmak için, kredi notlarını öğrenerek, ona göre başvurularını yapmaktadır.

Kredi notu neden düşer

  • Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmazsanız,
  • Sürekli kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunursanız ve ret cevabı alırsanız,
  • Kredili mevduatlarınızı düzenli olarak ödemezseniz,
  • Vergi borçlarınız ve resmi kurumlara borçlarınız varsa,
  • İcralık olmuşsanız kredi notunuz düşecektir.

Kredi Notunun Düşmesi ya da Yükselmesi Bankaya Ne Zaman Bildirilir?

Kredi kayıt bürosu kurumsal ya da kişisel olarak kredi notunuzu öğrenebileceğiniz, kredili ürünlerinizi görebileceğiniz bir yerdir.

Bu sistemde borçlarınızı bir gün dahi geciktirmeniz, anında bankalara bildirilir. Aylık olarak güncellenen bu sistemde, ne kadar çok ödenmemiş borcunuz varsa, o kadar çok kredi notunuz düşer.

Peki düşük olan kredi notunun yükselmesi için neler yapmak gerekir ve nasıl bir plan dahilinde hareket etmek gerekir, madde madde inceleyelim.

Kredi Başvurusunda Bulunmamak

Öncelikle, kredi notunun daha da fazla düşmemesi için, yeni kredi arayışında olmamak gerekmektedir.

Yani ne kadar fazla reddedilen kredi başvurusunda bulunursanız, o kadar çok kredi notunuz düşüşe geçecektir. Bir süre kendinizi krediler ve kredi kartları kullanımı konusunda nadasa bırakmanız uygun olacaktır.

En azından 3 aylık bir süre için, yeni başvuruları durdurmak, yükseltme çalışmaları yapmak gerekecektir.

Hesapları Hareketli Tutmak

Bankacılık işlemlerinizi ve otomatik ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız da oldukça önemlidir.

Ne kadar fazla geliriniz varsa, puanınız da o oranda yükselecektir. Yani hesabınıza gelen havale ve eftler konusunda ne kadar aktifseniz, otomatik ödemeleriniz ne kadar düzenli ödenirse kredi notunun yükselmesi de o kadar hızlı olacaktır.

//www.kredisorgulama.org/kredi-notu-yukseltme-yollari

Tüm ödemelerinizi otomatiğe bağlayıp, hesabınızda sürekli bir miktar para bulundurmanız, kredi notunuzu yükseltecek olan detaylar arasındadır.

Hesabınızda ve Kredi Kartlarınızda Para Bulundurmak

Vadesiz hesabınızda bir miktar para bulundurmak ve o parayı harcamamak, kredi notunuzu yükselten detaylardandır.

Ayrıca kredi kartlarınızın limitlerini sonuna kadar kullanmamak  ve her zaman bir miktar limit bırakmak da kredi notuna etki eden faktörler arasındadır. Yani borcunuzu zamanında ödediğiniz ve az da olsa tasarruf yaptığınız an kredi notunuzu yükseltmeye başlamış olursunuz ve bu da bankaların size güvenmesini sağlar.

Bankalarla yaptığınız işlemler sonucu olumlu bir profil çizmeniz durumunda, zaten bir çok banka ön onaylı krediler hazırlayarak, şubeye bile gitmenize gerek kalmadan, size kullandırarak, kredi kullanmanızı sağlamaktadır.

Kullanmadığınız Hesapları Kapatın

Bankalarda bulunan kullanmadığınız hesapları ve kredi kartlarını kapatmanız, kredi notunuzu yükseltecektir.

Bir çok kişi kullanmasa bile kredi kartı ya da vadesiz hesaplarını kapatmamaktadır. Bu da kredi notuna etki eden bir husus olduğu için, mutlaka dikkate alınması gereken bir detaydır. Limitlerinizin hepsinin kullanılması ya da bir çok bankada vadesiz hesaplarınızın bulunması, kredi notunuzu düşürebilir.

Bu tür önlemleri aldıktan sonra 3 ay içinde kredi notunuz yükselişe geçecektir. Bir çok kişi bankacılık işlemleri kullanmadığı için kredi notunun düşük olması nedeniyle kredili işlemlerden yararlanamaz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 11 Eylül 2016 - 3:14:21

Benzer Konular

Yukarı Çık