Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notunun yenilenmesi, bankalara ödemeniz gereken borçlarınızın takibiyle alakalıdır. Ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda ya da borçlarınızı aksatmanız halinde sistem tarafından kredi notunuzda artma ya da azalmalar olabilir. Kredi notu genel olarak aylık zaman dilimlerinde yenilense de farklılık gösterebilir. Güncel kredi notu için finansal kuruluşlar gerekli bilgileri Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye aylık olarak verebilir. Bu bildirimlerin gönderilmesi bazen daha uzun sürebilir.

kredi-notu.jpg

Kredi Notu Nasıl ve Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notu, banka gibi çeşitli finansal kuruluşların Kredi Kayıt Bürosuna verdiği bildirimler sonrasında yapılan değerlendirmelerle güncellenmektedir. Kredi Kayıt Bürosunca finansal kurumlardan alınan bildirimler değerlendirilir ve bir kredi notu oluşturulur.  Kredi notunun artarak yenilenmesi için bankalar ve diğer finansal firmalar ile yapılan işlemler dikkate alınır. Kredi notunun artması için gerekli kuruluşlara olan borçlarınızı aksatmadan ve düzenli olarak ödemeniz çok önemli bir unsurdur. Yaptığınız düzenli ödemeler, geciktirmeli ödemeler kısacası finansal olarak yaptığınız en ufak hareket bile sistem tarafından kontrol edilmektedir. Kredi notu ne zaman yenilenir? Sorusunu cevaplayacak olursak; Kredi notunu etkileyen veriler günlük ya da aylık zaman aralıklarında yenilenebilir. Fakat bu durum bazen 45 günü bulabilmektedir. Bankada bulunan toplu altın ya da paranız varsa kredi notunuzu olumlu yönde etkileyebilecek olan bir diğer unsurdur.

kredi-karti-yenileme.jpg

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu, kredi çekmek için en önemli unsurdur. Bankalar kredi notunuza göre kredi alıp alamayacağınızı belirlerler. Notunuzun yüksekliğine göre ne kadar kredi çekebileceğinizi belirtirler. ‘Kredibilite’ olarak da bilinen kredi notunun yüksek olması finansal açıdan çok önemli avantajlar sağlarlar. Kredi notunuzun yükselerek güncellenmesi için gerekli unsurları göz önünde bulundurmakta fayda var. Borç trafiğini dengeleyip ödemelerinizi zamanında yaparak iyi bir kredi notu için önemli adımlar atmış olursunuz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 31 Ekim 2017 - 4:18:24

Benzer Konular

Yukarı Çık