Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Bankalardan kredi almak isteyen kişiler için en önemli kriter kredi notu olarak gösterilebilir. Kredi notu bir sayısal değerdir ve kişinin hangi risk grubunda olduğunu belirlemek için kullanılır. Yapılan bütün ödemeler, banka işlemleri ve alınan borçlar bu not değerlendirmesine etki eder. Kredi almak için öncelikle kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim sorusuna cevap aranmalı sonra ise kredi notunu yükseltmek için çalışma yapılmalıdır.

1- Borç Sıralamasını Doğru Yapmak

Borçların kişinin kredi notunu düşürmeyecek bir düzende olması oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle yüksek tutarlı olan borçlar değil ödeme tarihi gelmiş veya yaklaşan borçların ödemesi gerçekleşmelidir. Bu durum borçların faize girmemesini sağladığı gibi ödeme düzeni oluşturulması açısından en kullanışlı yöntemdir.

2- Borç Vadelerini Yeniden Yapılandırmak

Eğer kredi borçları kişinin bütçesini zorluyorsa bankalarla görüşüp kredi vadelerini yeniden yapılandırma için çalışma yapılabilir. Kredi vadelerinin yeniden yapılandırılması daha uzun ödeme sürecine neden olurken ödeme miktarı azalacağı için ödeme konusunda yaşanan sıkıntılar hafifleyecektir. Yeniden yapılandırma kredi notu yükseltme taktikleri arasında çok tercih edilenler arasındadır.

3- Kredi Borçlarını Birleştirmek

Çoğunlukla yapılan farklı bankalardan farklı tutarlar ve farklı vadelerle kredi alma tercihi kredi notunu olumsuz etkiler. Ayrıca kredi ödeme tarihleri kişinin aylık bütçesini zora sokabilir. Bu duruma uygun olarak farklı borçların kapatılması için özel hazırlanmış kredi seçenekleri mevcuttur. Bu krediler tercih edilerek bütün borçlar kapatılabilir ve kredi borcu sayısı bire düşürülür. Kredi notunu hızlı yükseltme yolu arayan kişiler bu kredi seçeneğini tercih etmektedirler.

4- Ödemeyi Gününde Değil Öncesinde Yapmak

Kredi ödemeleri dışındaki fatura ve kredi kardı borcu da kredi notuna etki eder. Bu nedenle borçlar ödenirken ödeme tarihini geçirmemek çok önemlidir. Fakat ödemeyi son güne bırakmak riskli bir yaklaşımdır. Bu nedenle ödeme işlemlerini son ödeme tarihinden önce gerçekleştirmek kredi notu konusunda olumlu etki yaratacaktır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 12 Ekim 2017 - 5:17:54

Benzer Konular

Yukarı Çık