Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yapılan düzensiz ödemeler, kredi ve kredi kartı borç gecikmeleri, daha da kötüsü kredi borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmış olmanız nedeniyle düşen kredi notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğinize bu yazımızda değineceğiz. Adım adım bu maddeleri uyguladığınızda kredi skorunuzu yükseltmek hiç de zor olmayacak. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir?

1) Borçlarınızı Azaltın 

Bankalara olan borçlarınız gelirinize oranla makul bir seviyede değilse, ilk iş olarak bu borçlarınızı azaltmaya başlayın. Kredi ve kredi kartı borçlarınızın fazla olması, kredi skorunuzun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Kredi kartı borcunuzu kapatmakta zorlanıyorsanız, borç yapılandırma seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

2) Asgari Tutarı Değil, Dönem Borcunu Ödeyin 

Kredi kartınızın ödeme günü geldiğinde ekstre gördüğünüz asgari ödeme tutarını değil, dönem borcunun tamamını ödeyin. Yıl içinde birkaç kez asgari tutarı ödemeniz bir sorun teşkil etmese de, asgari ödeme tutarını ödemeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bu kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Kredi notunu yükseltmek için dönem borcunun tamamını ödemek oldukça önemlidir.

3) Bankada Para Biriktirin 

Birikimleriniz varsa, onları yastık altında değil banka hesabınızda biriktirin. Böylece bankaların gözünde daha güvenilir bir tüketici görünümü yaratacaksınız. Kredi notu yükseltmek için vadeli hesap, altın hesabı gibi hesapların kullanılması da iyi bir adım olabilir.

4) Son Ödeme Gününü Geciktirmeyin 

Kredi borcunuzun ya da kredi kartı borcunuzun son ödeme günü gelmeden borcunuzu ödeyin. Borç ödemenizi 1 gün dahi olsa geciktirmeyin. Bir gün bile geciken kredi ve kredi kartı ödemesi kredi notunuza olumsuz yansıyacak ve kredi notunuzu düşürecektir.

5) Sık Sık Başvuru Yapmayın 

Paraya sıkıştığınız bir dönemde sık sık kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmayın. Bir başvuru yaptıktan sonra olumsuz sonuçlandığında başka bankalara da başvuru yapmanız, bankalar tarafından risk olarak algılanır ve bu durum kredi skorunu olumsuz etkiler. “Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?” diyorsanız, bu maddeyi atlamamaya özen gösterin.

6) Düzenli Bir Banka Müşterisi Olun 

Borçlarınızı tamamen kapatıp bankalarla ilişkinizi kesmek bu konuda işinize yaramayacaktır. Onun yerine düzenli olarak kredi kullanmanız( borçlarınızı zamanında ödediğinizde) kredi notunu yükseltmek için çok işinize yarayacaktır.

7) Banka Hesabınıza Otomatik Ödeme Talimatı Verin 

Banka hesabınıza ya da kredi kartınıza otomatik fatura ödeme talimatı verin. Telefon faturası, elektrik faturası gibi fatura ödemelerinize talimat vererek bu ödemelerinizi kredi kartınızdan yapın. Kredi notunu yükseltmek için bu maddeyi de uygulamanızı öneriyoruz. Tüm bu önerilerimizi dikkate aldığınızda ve hayata geçirdiğinizde, birkaç ay içinde bile kredi notunuzun olumlu sonuçlar verdiğini göreceksiniz.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2016 - 8:50:35

Benzer Konular

Yukarı Çık