Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için yahut kredi notu nasıl öğrenilir merak ediyorsanız öncelikle Kredi Kayıt Bürosuna dijital ortamda kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt olurken, kimlik bilgileri, adres, hangi banka adına kayıt olunduğuna dair birtakım bilgiler, cep telefonu yardımıyla teyit edilir.

Kredi Kayıt Bürosu, isteyen vatandaşların kredi notunu öğrenmesi için sanal ortamda kayıt açar. Kredi notunu öğrenmek isteyenler bankadan bankaya değişen 1  ile 5  arasındaki ücreti öderler. Ödemeyi yaptıktan sonra hangi banka adına kayıt olunmuş ise, o banka üzerinden kredi notunu öğrenebilirsiniz.

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu 2013 yılına kadar öğrenilemez iken, 2013’ten sonra internet üzerinden öğrenilebilmektedir. Kredi notunu kredi almadan önce bilmek vatandaşlar için kolaylık olmuştur. Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin bankalarla olan ilişkileri üzerinden verilmektedir. Kredi notu bankaların kredi verirken ilk baktıkları veridir. Kredi notunu öğrenmenin bir faydası da, kredi notunu yükseltmek için bazı hareketler yapabilmektir.

Bankalar yapılan her işleme bir puan verirler. Bu puanlar, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi notu olarak tutulmaktadır. Kredi notu, belirli bir puanın üzerinde olmaz ise kredi çıkması zora girebilir.

Son zamanlarda çok sık duyduğumuz kredi notu nedir? Ne işe yarar, bunu bilmenin bize faydası ne olabilir? Bu sorunun cevaplarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kredi notu bankadan para çekmek yani kredi almak istediğimizde, bankanın bize bu krediyi verebilmesi için geçmiş ödemelerimize göre verdiği bir nottur. Kredi notu bir nevi geçmiş ödemelerimizin sicilidir. Bu sicil ne kadar temiz ise kredi notumuz da o kadar yüksek olur. Yani ödeleriniz ne kadar düzenli ve zamanında yapılmış ise kredi notunuz da buna paralel olarak o kadar yüksek olur.

Kredi notunun yüksek olmasında geçmiş ödemelerinin yanı sıra, daha önceden alınan krediler ve bunların geciktirilmeden geri ödenmiş olması, kredi kartı borçları ve bunların vaktinde ödenmesi, net geliriniz gibi etkenler de önemlidir. Bunların hepsi bir arada değerlendirilerek kredi notunuz oluşturulur.

>>> kredi notu öğrenme findeks <<<

Size kredi veren bankanın amacı sizin bu kredi borcunu geri ödeyip ödeyemeyeceğinizdir. Bu yüzden kredi verdiği müşteriyi geri ödemesi konusunda garantiye almak ister. İşte bu noktada da devreye kredi notunuz girer.

Borcunuzun olmadığını ve ödemelerinizin düzenli olduğunu belgelemeniz, başvuru yaptığınız bankadan kredi alabilme ihtimalinizi arttıracaktır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 9 Mart 2015 - 11:00:57

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Atilla Guneri dedi ki:

  Kredi notumu öğrenmek istiyorum nasıl öğrenebilirim?

 2. Şubeden Kredi notunu Öğren dedi ki:

  Kredi notunuzu sadece banka şubelerinden öğrenebilirsiniz

 3. suat dedi ki:

  Ben kredi notumu nasıl öğrenirim?

 4. Ayhan dedi ki:

  Kredi notumu öğrenemiyorum ve kredi çekemiyorum.

 5. Mustafa dedi ki:

  Kiredi notumu nasil ögrenebilirim

 6. nurgül dedi ki:

  Kredi notumu öğrenebilir miyim?

 7. Mustafa yıldız dedi ki:

  Kredi notunu ogrenemiyom yardımcı olurmusunuz

 8. numan çolak dedi ki:

  Kredi notumu merak ediyorum bilgi verebilirmisiniz

 9. vedat ayvali dedi ki:

  Kredi notum nasil

Yukarı Çık