Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Notu Nasıl Hızlı Yükseltilir?

Kredi çekmek için başvuru yaptığınızda bankalar red yanıtı veriyorsa ve bunun sebebi kredi notunuzun düşük olmasıysa, acil nakit ihtiyaçlarınız için bir an önce kredi notunuzu yükseltmek için harekete geçmelisiniz. Türkiye ortalamasının altında bir kredi notu, özellikle de orta riskli ve çok riskli grupta yer alan tüketicilerin kredi ve kredi kartı alması da oldukça zordur. Peki, kredi notunu yükseltmek için ne yapmalı? Puanınızı kısa sürede yükseltmek için ne yapmalısınız?

1)Borçlarınızı Kapatın

Bir an önce bankalara olan borçlarınızı kapatın. Bu ne kadar kısa sürede yaparsanız, kredi notunuzun yükselmesi de o kadar hızlı olacaktır. Gelir durumunuza göre bankaya olan borçlarınızın fazla olması, riskli bir durumdur ve KKB tarafından kredi notunuz belirlenirken bu risk, notunuzun düşmesi ya da yükselmesinde etkili olur. Yalnızca kredi borçları değil, mevcut kredi kartınızın borçlarının da durumunu önemlidir.

2) Taksitli Nakit Avans Çekmeyin

Çok sık aralıklarla kredi kartınızdan taksitli nakit avans çekmeyin. Bu sürekli bir arayış içinde olduğunuzu ve maddi sıkıntılar çektiğiniz anlamına gelebilir. Bu durumda da Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notunuz da bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

3) Fatura Borçlarınızı Kapatın

Kredi ve kredi kartı borçlarınız kadar fatura borçlarınızın ödenmesi de önemlidir. Adınıza kayıtlı cep telefonu, elektrik gibi faturaları zamanında ödemiyor, ödemeniz gereken faturalar birikiyorsa, bu durum kredi notunuza da olumsuz yansır.

4) Kullanmadığınız Hesapları Kapatın

Kullanmadığınız, hatta varlığını bile unuttuğunuz banka hesapları varsa onları kapatın. Kullanılmayan açık hesaplar kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir. Kullanmadığınız hesaplarınızı kapattıktan yaklaşık 1 ay sonra bu durum kredi puanınızı az miktarda da olsa yükseltecektir.

5) Bankacılık Ürünlerini Kullanın

Kredi kartınız varsa, ay içinde kartınızı mutlaka kullanın. Bu karttan taksitli alışveriş yapın, market harcamalarınızı nakit yerine kredi kartınız ile ödeyin, kartınızda puan biriktirin, birikimlerinizi bankada bir vadeli mevduat hesabı açtırarak oraya yatırın. Bakacılık ürünlerini kullandığınızda, kredi notunuz da hiç bankacılık ürünü kullanmayan tüketicilere oranla daha yüksek olacaktır.

6) Başvurulara Ara Verin

Bir süre kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak için bekleyin. Birkaç ay hiç başvuru yapmamanız, maddi olarak durumunuzun iyi olduğunu gösterir ve bu durum kredi puanınıza da olumlu yansır. Kredi kartınız yoksa onun yerine banka kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce gelirinizi de gözden geçirin ve çok acil ihtiyacınız olmadıkça sık aralıklarla başvuru yapmayın.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 22 Ocak 2017 - 9:22:09

Benzer Konular

Yukarı Çık