Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi ihtiyaçları günümüzde sık sık gerek duyulan bir banka işlemidir. Günümüzde ihtiyaç duyulan bu kredilerin miktarları kişiden kişiye değişebilmektedir. Kredi notunun etkisi ise tam da burada belirmektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse çekeceğiniz miktarda doğru orantılı olarak artacaktır. Bu yüzden kişinin ilk önceliği kredi notlarını yüksek tutmaya çalışmasıdır. Bu kredi notu bir nevi kişinin güven oranıdır. Kredi notu hesaplanmaları ise şu şekildedir;


1- Kredi Kartı ve/veya Bireysel Kredi Ödemelerinin Etkisi

Aldığınız krediyi ister kredi kartı ister bireysel kredi olsun, ödemediğiniz veya geciktirdiğiniz takdirde bu durum direkt olarak kredi notunuzda eksi puan olarak belirir. İnsanların en çok yaptığı hata olarak kabul edilebilir. Fazla önemsenmediğinden son ödeme tarihinin geçmesiyle kredi notları etkilenir. Bunun farkında bile olmazsınız. Kendinize planlı bir ödeme şekli yaratacak olursanız eğer kredi notunuzdaki değşikliklerin sizin açınızdan olumlu etkiler yarattığını görürsünüz. Özellikle ödemediğiniz gün sayısı 1 aya kadar ulaşmışsa kredi notunuzda gözle görülebilir etki yaratacaktır.

2- Bankaya Olan Mevcut Borcunuzun Etkisi 

Bankaya olan mevcut borcunuz dahilinde herhangi bir kredi çekmek istediğinizde gelirinizin yetip yetmeyeceğine bakarlar. Ayrıca bankaya olan mevcut borçlarınız ne kadar fazlaysa riskiniz de doğal olarak fazla olacağından kredi notunuz düşecektir.

3- Aldığınız veya Alacağınız Yeni Kredilerin Etkisi

Aldığınız bu kredi sonucunda kendinize bir risk oluşturduğunuz için kredi notunuz düşecektir. Kredinizi düzenli olarak ödediğiniz takdirde notunuz yeniden yükselecektir.

4- Kredi Kullanım Yoğunluğunuzun Kredi Notunuza Etkisi

Kredi kullanıpta düzenli bir ödeme geçmişine sahipseniz eğer hiç kredi kartı kullanmayan insanlardan daha fazla olacaktır kredi notunuz.

Bunların haricinde müşterinin durumları veya diğer faktörlerde etki etmektedir. Bu durumlara dikkat edildiği sürece kredi notlarında yüksek değişimlere şahit olunacaktır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 11 Ekim 2017 - 4:23:53

Benzer Konular

Yukarı Çık