Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hemen hepimizin kredi notu, bu notun düşmesi ya da yükselmesi ile ilgili bir fikri var değil mi? Halk arasında kredi puanı ile ilgili doğru sanılan ancak aslında sanıldığı gibi olmayan durumlar var. Notunuzu yükseltmek gibi bir çabanız varsa, bu bilgileri tekrar gözden geçirmenizde yarar var. Aksi halde doğru bilinen yanlışlar ile kredi notunuz olduğu yerde sayabilir…

1) Kredi Kartları Kapatılınca Kredi Notu Yükselir

Kredi kartı kullanmanın ya da birden fazla kredi kartının olmasının kredi puanını düşürdüğü gibi yaygın bir kanı olsa da, bu yanlış bir bilgidir. Aksine, kredili bankacılık ürünlerini kullanım yoğunluğunuz arttığında ve kullandığınız kredi kartlarının ödemelerine sadık kaldığınızda kredi skorunuz bundan olumlu etkilenir ve zaman içinde yükseliş gösterir. Dolayısıyla kredi kartları kapatılınca kredi puanının kredi notunu yükseltmesi pek mümkün değildir.

2) Kredi Notu Sorgulamak Notu Olumsuz Etkiler

Kredi skoru ile ilgili doğru bilinen bir yanlış da Findeks adresinden yapılan sorgulamaların notunuzu olumsuz etkileyeceğidir; ancak bu doğru değil. Aksine notunuzu bilmeniz ve düzenli olarak takip etmeniz, finansal alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizi, bu sayede de notunuzu yükseltmenizi sağlar.

3) İnternetten Yapılan Başvurular Sayılmaz

Tüketiciler, nakit ihtiyaçları için başvurularını şubelerden değil, daha hızlı ve kolay olması için internetten, telefon bankacılığı, ATM ya da SMS ile başvuru gibi başvuru kanallarından yapıyorlar. Dönem dönem krediye ihtiyacınız olmasa bile “acaba bana kredi çıkıyor mu?” diye düşünüp başvuru yapıyor olabilirsiniz ancak bu durum kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla yalnızca şubelerden yapılan başvurular değil, internetten yapılan başvurular da bankalar tarafından görüntülenmekte ve sisteme yansıtılmaktadır.

4) İyi Bir Kredi Notu Kredi Almak İçin Yeterlidir

Genel olarak böyle bir kanı olsa da, yani iyi bir kredi puanına sahip olmanın kredi almaya yeteceği düşünülse de; aslında durum pek öyle değildir. Öncelikle kredi alabilmeniz için bir güvencenizin, yani düzenli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Dolayısıyla kredi başvurusu yaptığınızda olumlu yanıt alabilmeniz için tek kriter yüksek bir kredi notu değildir.

5) Geciken Ödemeler Kefili Etkilemez

Kefil ile kredi alan tüketicinin yaptığı gecikmeli ve düzensiz ödemelerin kefilin kredi skorunu etkilemeyeceği düşünülse de, aslında düzensiz ödemeler kefilin sicilini de olumsuz etkilemektedir. Bu durumda, siz kredi borcunuzu geç ya da eksik öderseniz, bu durum size kefil olan arkadaşınızın kredi notunu da düşürmektedir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 10 Şubat 2017 - 8:38:30

Benzer Konular

Yukarı Çık