Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Kredi Notu Düşünce Ne Olur?

Kredi notunu sorgulayan ve not grafiğinin düşüş gösterdiğini gören tüketicilerin merak ettiği bir konu bu. Hepimiz kredi notumuzun yüksek olması gerektiğini biliyoruz. Peki, bunun nedenini biliyor muyuz? Kredi notunun düşmesi ne anlama geliyor? Kredi notu neden ve nasıl düşüyor? Kredi notu düşünce bizi neler bekliyor? Tüm bu sorular kafanızı karıştırıyor olabilir, ama merak etmeyin sorunuzun cevabı bu yazımızda…

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu için finansal alışkanlıklarınızın matematiksel göstergesidir diyebiliriz. Kullandığınız kredili bankacılık ürünlerine göre bankaların sisteminden alınan bilgileriniz ile KKB’nin belirlediği kredi notu, 0 ile 1900 puan arasında derecelendirilir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bu durumda Findeks adresinden sorgulama yaptığınızda not grafiğinizin düşüş göstermesi, yine bu finansal alışkanlıklarınızın göstergesidir. Kredi notunun düşmesi, bir yerlerde bir şeyleri yanlış yaptığınızı gösterir. Bu sorunuzun cevabı için şu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Notu Düşünce Ne Olur?

Gelelim konu başlığımızı oluşturan soruya… Hemen herkesin kafasını kurcalayan bir soru bu. “Kredi notu düşünce kredi alabilir miyim? ya da “kredi notu düşük olana kredi veren bankalar hangileri?” gibi soruları sıkça alıyoruz. Bu notun düşmesi bazı alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanız gerektiğini gösterir. Çünkü puanınızın düşmesi; bankalar, çeşitli finansal kuruluşlar, gayrimenkul ya da kredi kartsız alışveriş gibi birçok farklı sektörde sorun yaşamanıza neden olur.

1) Kredi Almanız Zorlaşır

Kredi puanı özellikle orta riskli ve çok riskli grupta yer alan tüketicilerin kredi almaları da zorlaşır. Kredi başvurusu yaptığınızda; başvuru formunda doldurduğunuz bilgilere ek olarak banka sizin kredi sicilinize de dikkat eder. Kredi sicilinizde negatif durumların olması, yapacağınız kredi başvurularının olumsuz değerlendirilmesine ve kredi almanızın zorlaşmasına neden olur.

2) Kredi Kartı Almanız Zorlaşır

Tıpkı kredi başvurularında olduğu gibi, kredi kartı başvurularınızda da kredi puanınız düşük olduğunda sorun yaşarsınız. Bankanın size kredi verebilmesi için ihtiyacı olan güvence sizin kredi notunuz olduğundan, bu notun düşük olması da kredi kartı başvurularından olumlu yanıt almanızı zorlaştırır.

3) Konut Kiralamada Sorun Olabilir

Artık konut ve iş yeri sahipleri, arada bir tanıdık ya da aracı olmadığında, hiç tanımadığı birine evini ya da iş yerini kiralarken, mülkü kiralamak isteyen vatandaşın kredi risk raporunu ya da kredi notunu gösteren bir belge talep edebiliyor. Bu durumda kredi sicilinizin bozuk olması ya da geçmişte gecikmiş ödemeler nedeniyle kredi notunuzun düşmüş olması, konut ve iş yeri kiralarken de size sorun çıkarabilir.

4) Kredi Kartsız Alışveriş

Artık elektronik mağazalarda kredi ya da kredi kartı olmadan taksitli alışveriş yapılabiliyor. Teknosa, Bimeks, Turkcell gibi birçok elektronik mağaza ve GSM operatörlerinin mağazalarında kredi kartsız alışveriş olanaklarından yararlanabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Kredi notunuz düşerse, kartsız alışveriş yapabilmeniz de oldukça zor olur.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 28 Ocak 2017 - 9:07:04

Benzer Konular

Yukarı Çık