Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Notları ve Anlamları

Kredi notu ile ilgili tüketicinin en çok merak ettiği konulardan biri, kredi puanının ne anlama geldiğidir. 0 ile 1900 arasında derecelendirildiğini bildiğimizde, kredi puanımız sıfıra daha yakın bir sayı olduğunda bunun düşük olduğunu biliriz. Peki, ne anlama geldiğini ve kredi notu düştükçe ne gibi sorunlar ile karşılaşabileceğimizi biliyor muyuz? Kullandığınız kredili ürünler ve bankacılık hizmetlerinden nasıl yararlandığınız neticesinde belirlenen kredi puanınız, ilerleyen süreçte sizin finansal davranışlarınıza göre düşüş ya da yükseliş göstermektedir. Eğer siz de Findeks.com adresinden sorgulama yaptığınızda karşınıza çıkan puanın normal mi yoksa düşük mü olduğunu, kredi çekmenizin ya da kredi kartı almanızın önünde engel olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Türkiye kredi ortalaması 1450 olarak belirlenmiştir. Bu durumda, 1450 puanın altında nota sahip olan tüketiciler riskli, Türkiye ortalamasının üzerinde bir nota sahip olan tüketiciler de riski az banka müşterileri olarak görülür. Bu notların belirlenmesinde mevcut ve geçmiş finansal alışkanlıklarınız rol oynar. Eğer kredi notunuzu sorguladığınızda bu ortalamanın altında olduğunuzu gördüyseniz, o halde riskli gruptasınız demektir. Bu da kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde sorun yaşayabileceğiniz anlamına geliyor.

Kredi Notu Grupları

1900 kredi puanında üst sınırdır. Puanı 1700 ile 1900 arasında yer alan tüketicilerin kredi risk durumu “çok iyi” olarak değerlendirilir. Bu da, mevcut ve geçmiş kredi alışkanlıklarınızın çok düzgün olduğunu göstermektedir. Bu durumda ileride yeni bir kredi başvurusu yaptığınızda ya da kredi kartı almak istediğinizde, sorunsuz bir şekilde kredinizi alabilirsiniz. ( Banka tarafından gelir durumunuza göre belirlenen belirli bir kredi üst limiti vardır, bu limite kadar rahatlıkla kredi alabilirsiniz). Kredi notunuz yüksek olduğunda, kredi kartı alırsanız banka size kredi puanı düşük bir tüketiciye göre daha yüksek limit verecektir.

1699 ile 1500 arasında bir kredi puanına sahipseniz, risk durumunuz “iyi” olarak değerlendirilir. Bu da, notunuzun Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu gösterir. Bu da, kredili bankacılık ürünlerinden yararlanmak istediğinizde herhangi bir sorun yaşamayacağınız anlamına gelir. Düzenli ve belgelenebilir net geliriniz varsa, ihtiyacınız olduğunda kolayca kredi çekebilir, kredi kartı alabilirsiniz. Puanı 1499 ile 1300 arasında yer alan tüketicilerin puanı “az riskli” olarak belirlenmiştir. Bu da, kredi sicilinizde olumsuzlukların olduğunu ve zaman zaman kredi ödemelerinizde gecikmelerin olduğunu göstermektedir. Kredi almak istediğinizde, gelir durumunuza göre banka size kredi verebilir.

Kredi puanınız 1299 ile 800 arasında yer alıyorsa, risk durumunuz “orta riskli” olur. Bu da, mevcut ve geçmiş kredi ödemeleriniz ve kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeninizde olumsuzlukların olduğunu göstermektedir. İlerleyen günlerde acil nakit ihtiyacınız olduğunda ya da kredi kartı almak istediğinizde, bankalar ile sorun yaşarsınız. Düzenli bir gelirinizin olması durumunda banka size belli bir limite kadar kredi verebilir. Kredi notu 799 ve altında olan tüketicilerin risk durumu ise “çok riskli” olarak değerlendirilir. Bu da, tehlike çanları çalıyor demektir. Geçmiş ödemelerinizden dolayı icralık olmanız, kredi ve kredi kartı ödemelerinizde sürekli gecikmelerin olması gibi durumlar, kredi notunuzun çok riskli gruba düşmesine neden olabilir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 2 Şubat 2017 - 1:20:46

Benzer Konular

Yukarı Çık