Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Yeni çalışmaya başladınız ve artık maaş sahibi bir kişi olarak bazı ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamak ve bunun için de kredi çekmek istiyorsunuz. Çekmek istediğiniz kredi tüketici ihtiyaç kredisi, konut veya taşıt kredisi de olabilir. Krediyi kullanabilmek için öncelikle bankanın sizin için yaptığı istihbarat sonucunun olumlu olması ve ikinci olarak da kredinin taksitlerini düzenli olarak ödeyebilecek bir gelirinizin var olması gerekir. Düzenli bir gelirinizin olması bankalar açısından kullandırılan kredinin riskini azaltan en önemli unsurlardandır. Bankaların sizi düzenli bir gelir sahibi olarak kabul etmesi için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

  1. Kamu sektöründe ya da özel sektörde maaşlı olarak çalışmanız.
  2. Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur’dan emekli maaşı almanız.
  3. Mühendis, doktor, diş hekimi, mimar, avukat gibi mesleklere sahip olarak kendi adınıza iş yapan serbest meslek erbabı olmanız ve yıllık kazancınızı vergi levhası ve benzeri resmi bir evrak ile belgeleyebilmeniz.
  4. Kira, faiz geliri gibi rantiyeye sahip olmanız ve rant gelirlerinizi bankadan alacağınız onaylı hesap ekstresiyle kanıtlamanız.

Sigortalı Olarak Başlayanlar İçin Kredi

Çalışma hayatına yeni başlamış ve artık kendinize göre bir şeyler almak ve eksik kalan tutar için de  kredi kullanmak istiyorsanız işyerinizin sizin  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaydınızı yaptırmış olması  ve adınıza SGK primlerinizi yatırmış olması lazımdır. Kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka çalıştığınız işyerinin SGK kaydınızı yaptırmış ve priminizi yatırmış olduğunu kontrol etmelisiniz.

Bankalar için SGK kaydınızın yapılmış olması ve bir kereliğine priminizin yatırılması yeterli değildir. Yatan primlerinizin sürekliliğinin olması gerekir. O nedenle en az 6 aydır sigortalı olarak çalışıyor olmanız şartı aranır.  Kamu çalışanıysanız, kredi başvurusunda bulunduğunuz bankadan maaşınızı alıyorsanız ya da güvenilir büyük kurumsal bir firmada çalışıyorsanız, bankanın aradığı 6 aylık sigorta şartı 3 aya kadar inebimektedir. Ancak bu tamamen söz konusu bankanın kendi uhdesinde olup, Genel Müdürlüklerinden alınacak onayla 3 aylık SGK’lı olmanıza rağmen bu yeterli bulunup, krediniz kullandırılabilir.

İlk kez kullanacağınız kredinin meblağı çok yüksek olamayabilir, ancak kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapıp Findeks Kredi Notunuzu yüksek tuttuğunuz takdirde bir sonraki kredi başvurunuzda daha yüksek tutarlarda kredi kullabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Bankaya tüketici ihtiyaç kredisi için başvurmaya gitmeden önce aşağıda belirtilen başvuru evraklarını da beraberinizde götürmelisiniz:

  •  Nüfus cüzdanınız, ehliyetiniz veya pasaportunuz.
  • Maaş bordronuzun ıslak imzalı ve kaşeli örneği.
  • Edevlet şifrenizle alacağınız SGK dökümünüz.

Konut kredisi için başvuracaksanız yukarıdaki evrakların yanı sıra alacağınız evin tapu fotokopisini, taşıt kredisi için başvuracaksanız ise proforma fatura ve ruhsat fotokopisini de yanınızda getirmelisiniz.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2017 - 5:11:20

Benzer Konular

Yukarı Çık